Oana Țoiu a declarat pentru TVR că a discutat cu Marco Rubio despre întâlnirea dintre președintele Nicușor Dan și liderul de la Casa Albă

9 October 2025, 19:14 (actualizat 9 October 2025, 19:16)

Consolidarea parteneriatului strategic cu Statele Unite, cu mize importante în regiune şi rolul crucial al prezenței militare americane pe teritoriul României, la Baza Mihail Kogălniceanu.

Acestea au fost principalele teme de discuţie la întâlnirea dintre secretarul American de stat, Marco Rubio, şi ministrul Afacerilor Externe de la Bucureşti, Oana Ţoiu.

Un eveniment diplomatic-garanţie a stabilităţii unui parteneriat istoric.

Oana Țoiu a mai declarat, pentru TVR, că a discutat cu Marco Rubio despre întâlnirea dintre președintele Nicușor Dan și liderul de la Casa Albă, Donald Trump, care va avea loc în prima parte a anului viitor.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite