Ministrul de Externe, Oana Țoiu, a fost primită la Washington de secretarul de stat Marco Rubio

8 October 2025, 22:19 (actualizat 8 October 2025, 23:26)

Ministrul de Externe, Oana Țoiu, a fost primită, miercuri, la Washington de secretarul de stat Marco Rubio. Departamentul de stat a publicat deja primele imagini.

Este prima întâlnire la nivel înalt a unui oficial român cu un reprezentant al Administrației Trump după anularea și repetarea alegerilor prezidențiale.

Discuţiile au vizat cooperarea româno-americană în materie de securitate şi apărare, situaţia de securitate de la Marea Neagră, perspectivele de pace si procesul de reconstrucţie în Ucraina.

Oana Ţoiu şi Marco Rubio au analizat, de asemenea, cooperarea economică, mai ales în domeniul energiei nucleare. Nu în ultimul rând, s-a discutat despre pregătirea vizitei de anul viitor a preşedintelui Nicuşor Dan în Statele Unite.

A fost o întâlnire excelentă. Atât pentru România, cât și pentru SUA, parteneriatul nostru strategic este important, atât în partea de securitate, cât și în proiectele comune pentru energie și legăturile umane care s-au creat pe fondul construirii acestui parteneriat strategic, a declarat Oana Ţoiu.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite