Oana Gheorghiu şi-a preluat oficial funcţia de vicepremier și a participat la ședința de guvern. Cum vrea să-i ajute pe români
Noul vicepremier Oana Gheorghiu şi-a preluat oficial funcţia în Guvern. După ce a depus jurământul la Palatul Cotroceni, ea a participat la şedinţa Executivului. Şi a transmis că va ajuta la reformarea statului astfel încât românii să aibă acces la servicii publice de calitate.
Ceremonia de la Palatul Cotroceni a avut loc fără prezența presei, dar și în lipsa președinților celor două Camere, Sorin Grindeanu și Mircea Abrudean.
Imediat după eveniment, noul vicepremier a transmis că va avea rolul “să deschidă Guvernul spre societate, spre consultarea companiilor, a societății civile și a cetățenilor, pentru a fundamenta reformele și măsurile pe nevoile reale din societate.”
Oana Gheorghiu a participat și la prima ședință de Guvern.
Premierul Ilie Bolojan: “Sper că experienţa pe care a acumulat-o în ultimii ani, încrederea pe care a probat-o – pentru că nimeni nu îţi donează milioane de euro pentru a face proiecte dacă nu are încredere în ceea ce faci – să o transfere şi în plan guvernamental, în sectoarele pe care le va gestiona, cele privind reforma, digitalizarea, simplificarea, debirocratizarea, reforma companiilor publice.”
Nominalizarea Oanei Gheorghiu în funcția de vicepremier a stârnit nemulțumirea liderului PSD, Sorin Grindeanu. Acesta a invocat afirmații jignitoare postate de ea în trecut pe rețele sociale despre președintele american Donald Trump. Retractate, însă, odată cu propunerea de a deveni membru în Guvern.
Sorin Grindeanu își menține criticile, spune că numirea nu a fost făcută prin consens, și precizează că nu a fost invitat la ceremonia de învestire.
Sorin Grindeanu, preşedintele interimar al PSD: „Nu mi-am schimbat punctul de vedere. Eu n-am nimic cu doamna vicepremier legat de activitatea lăudabilă pe care dânsa a făcut-o la acea fundație. Am o problemă când devii oficial și am încercat să atrag atenția, chiar vicepremier și ai aceste poziții anti administrația Trump, aici e punctul în care ne separăm.”
Oana Gheorghiu vine din zona societății civile. Cea mai importantă realizare este Spitalul pentru Copii cu cancer și alte boli grave, construit de la zero la Marie Curie.

