Schimb de acuzații între vicepremierul Oana Gheorghiu și fostul șef al Autorității pentru Digitalizarea României, Dragoș Vlad
Schimb de acuzații între vicepremierul Oana Gheorghiu și fostul șef al Autorității pentru Digitalizarea României, Dragoș Vlad.
Potrivit lui Dragoș Vlad, Oana Gheorghiu ar fi făcut presiuni și chiar trafic de influență în favoarea gigantului german Schwarz Group, printr-o serie de e-mailuri trimise de pe adresa oficială de vicepremier către șefii mai multor instituții, între care și ADR.
“Fake News!”, a fost replica Oanei Gheorghiu, într-o postare pe Facebook, în care spune că discuțiile au făcut parte dintr-un demers transparent, comunicat public, de identificare a soluțiilor oferite de compania germană pe zona digitalizarii.
“Nimeni din instituțiile participante nu a reclamat vreun trafic de influență, vreo presiune sau vreo neregulă, cu excepția domnului Vlad”, afirmă Gheorghiu, care susține că acesta a intenționat deturnarea atenției de la rezultatele slabe obținute de Autoritate sub conducerea sa.
De altfel, acesta este și motivul pentru care vicepremierul l-a și demis din funcție pe Dragoș Vlad.

