Oana Gheorghiu a depus jurământul, la Cotroceni. Ea a fost numită în funcția de vicepremier

30 October 2025, 10:09 (actualizat 30 October 2025, 14:44)

 Oana Gheorghiu, noul viceprim-ministru în Guvernul Bolojan, a depus joi jurământul de învestitură în faţa preşedintelui Nicuşor Dan, într-o ceremonie organizată la Palatul Cotroceni.

La eveniment au luat parte premierul Ilie Bolojan, dar şi consilieri prezidenţiali.

Decretul privind numirea Oanei Gheorghiu în funcţia de vicepremier a fost publicat joi în Monitorul Oficial.

Se numeşte în funcţia de membru al Guvernului doamna Oana Clara Gheorghiu, viceprim-ministru. La data publicării prezentului decret în Monitorul Oficial (…) încetează efectele Decretului nr. 909/2025, pentru desemnarea unui membru al Guvernului ca viceprim-ministru interimar, publicat în Monitorul Oficial (…) nr. 764 din 14 august”, se arată în decretul publicat în Monitorul Oficial.

Miercuri, preşedintele Nicuşor Dan a semnat decretul de numire a Oanei Gheorghiu în funcţia de viceprim-ministru.

Oana Gheorghiu, cofondatoare a Asociaţiei Dăruieşte Viaţă, va ocupa postul rămas vacant după demisia lui Dragoş Anastasiu în luna august. În această perioadă, interimatul l-a asigurat premierul Ilie Bolojan.

Guvernul are în componenţă cinci vicepremieri.

Vicepremierul Oana Gheorghiu: Când oamenii se unesc şi contribuie la schimbare, fiecare după posibilităţi, nimic nu e imposibil

 Noul vicepremier Oana Gheorghiu spune că rolul său va fi să deschidă Guvernul spre societate, spre consultarea companiilor, a societăţii civile şi a cetăţenilor, pentru a fundamenta reformele şi măsurile pe nevoile reale din societate, ea afirmând că atunci când oamenii se unesc şi contribuie toţi la schimbare, fiecare după posibilităţi, nimic nu e imposibil.

”După mai bine de 15 ani dedicaţi celei mai îndrăzneţe iniţiative din sănătatea românească – construirea primului Spital de Copii pentru Cancer, Boli Grave şi Traumă din România şi apoi a unui campus medical pentru copii – a venit momentul să fac un pas nou. Am acceptat propunerea de a ocupa funcţia de vicepremier al României. Este o decizie grea şi emoţionantă, pentru că Dăruieşte Viaţă a fost şi rămâne parte din mine. Dar cred cu tărie că experienţa noastră – a unei comunităţi care a demonstrat că solidaritatea poate construi spitale – trebuie dusă şi în administraţia publică, acolo unde se iau deciziile care ne influenţează vieţile”, a anunţat Oana Gheorghiu pe Facebook, joi, după ce a depus jurământul la Cotroceni.

Ea a precizat că, pe durata mandatului său la Guvern, se va suspenda din funcţiile executive din cadrul Asociaţiei Dăruieşte Viaţă.

”Am încredere că echipa Dăruieşte Viaţă şi comunitatea de donatori şi sponsori vor continua proiectele exact aşa cum le-am început: cu transparenţă, profesionalism şi determinare. Rămân recunoscătoare fiecăruia dintre voi – celor peste 350.000 de oameni şi mii de companii – care aţi transformat un vis imposibil într-o realitate: un spital ridicat din solidaritate. Această forţă a comunităţii este cea mai mare garanţie că vom continua să schimbăm România”, a transmis Gheorghiu.

În noul rol, adaugă ea, va încerca să ducă mai departe acest mesaj: ”că oamenii vor schimbare şi reformă, pentru a trăi mai bine în România, precum şi pentru a avea acces la servicii publice de calitate”.

”Voi duce mai departe şi această lecţie pe care am învăţat-o împreună cu voi: că atunci când oamenii se unesc şi contribuie toţi la schimbare, fiecare după posibilităţi, nimic nu e imposibil. De altfel, rolul meu ca vicepremier va fi să deschid Guvernul spre societate, spre consultarea companiilor, a societăţii civile şi a cetăţenilor, pentru a fundamenta reformele şi măsurile pe nevoile reale din societate şi pentru a le construi împreună, cu încredere. Aşa cum am lucrat şi la Dăruieşte Viaţă, împreună cu comunitatea noastră. Vă mulţumesc şi sper să rămâneţi alături de mine şi de Dăruieşte Viaţă în această nouă etapă”, a fost mesajul noului vicepremier. 

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite