“O muncă exact cum este și clasa – la dublu sau chiar la triplu”. Învățământul simultan, o provocare pentru 90.000 de elevi, dar și pentru cadrele didactice. Fără îndrumare și în așteptarea mecanismelor promise de Ministerul Educației, un ONG a venit cu un program pilot de intervenţie

4 October 2025, 17:18

România are 90.000 de elevi în sistem simultan de predare, cei mai mulţi în clasele primare. Profesorii care participă la ore trebuie să facă faţă singuri acestor situaţii. Nu beneficiază de cursuri şi nu îi îndrumă nimeni. Ministerul Educaţiei promite o serie de mecanisme care să îi ajute, dar nu se ştie când vor fi gata. Până atunci, a apărut un ghid pus la dispoziție de o organizație non-profit.

Alina Negru este profesor pentru învăţământul primar de 20 de ani. De 12 predă în sistem simultan.

Acum are elevi de clasa I şi de clasa a IV-a. Dar au fost ani când a lucrat cu copii din trei ani de studiu diferiţi.

Alina Negru, profesor, Şcoala Primară Cupele, jud. Giurgiu:

– Nu este ușor, într-adevăr. Este o muncă exact cum este și clasa – la dublu sau chiar la triplu.

– Cine v-a învățat să predați așa?

Alina Negru, profesor, Şcoala Primară Cupele, jud. Giurgiu:

– Sincer? Eu. Adică, în toate etapele școlarizării, prea puțin s-a vorbit despre tot ce înseamnă predarea la învățământ simultan.

La școala primară din satul Cupele, judeţul Giurgiu, copiii s-au obişnuit. Ei nu cunosc un alt sistem de învăţământ decât acesta, în care au colegi din clasele mai mici sau mai mari.

În 2025, România are aproape 90.000 de elevi în învăţământul simultan: aproape 74.000 de copii în clasele primare şi puţin peste 15.000 la gimnaziu.

Alina Negru, profesor la Şcoala Primară Cupele, jud. Giurgiu, admite că nu se poate semnul egal între ce învață un elev de la o clasă unde se predă în sistem simultan și câștigul unui elev care învață într-o clasă fără învățământ simultan. “Dar dacă tu, cadru didactic, vii aici pe poziții și bine pregătit, reușești și tu“, spune ea.

Eleonor Monbiot, lider regional World Vision International: “Cred că cel mai mare risc este legat de cum echilibrezi nevoile fiecărei grupe de vârstă. Există un risc real – cei mai mari să se plictisească și cei mai mici să rămână în urmă. Iar pentru profesor e foarte greu, pentru că te uiți mereu în clasă. (…) Soluția pe termen lung este ca elevii să învețe în clase diferite, în funcție de vârstă.”

În ultimul an, la școala primară din satul Cupele, judeţul Giurgiu, World Vision Romania a prezentat un program pilot de intervenţie pentru predarea simultană.

Acum, organizaţia a lansat şi un ghid pe care îl pot folosi cadrele didactice din toată ţara.

Ministerul Educaţiei are în plan cursuri pentru profesori… la un moment dat.

Sorin Ion, secretar de stat, Ministerul Educaţiei: Simultanul viitorului an nu poate fi eradicat complet. Și dacă nu-l putem elimina, atunci trebuie îmbunătățit. Trebuie să formăm profesorii, în principal profesorii de învățământ primar.

Legea prevede acum un număr minim de 10 copii pentru organizarea unei clase cu predare simultană.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite