În jur de 100.000 de elevi din România sunt condamnaţi să înveţe simultan, la clase diferite, în aceeași sală de curs. Învățătorii sau profesorii trebuie să împartă ora astfel încât să le predea materia separat. Prin noua lege a educaţiei, numărul minim de elevi la clasă poate fi coborât până la opt.