Nicuşor Dan: Luni particip la summitul B9 de la Vilnius. Voi avea o întâlnire cu ministrul Apărării pe această temă

Summit Vilnius. Sursa: Profimedia images
30 May 2025, 09:29

Preşedintele Nicuşor Dan a anunţat că luni va participa la Summitul B9 care se va desfăşura la Vilnius.

“Mergem la Vilnius luni, după cum ştiţi este summitul B9, după care o să fie summitul NATO, o să fie şi Consiliul European, probabil Chişinău în luna iunie”, a afirmat Nicuşor Dan, într-o declaraţie acordată presei în faţa casei unde locuieşte.

El a menţionat că va avea o discuţie cu ministrul Apărării, Angel Tîlvăr, pe tema participării la Summitul B9.

“Nu ştiu dacă voi reuşi să mă văd cu domnul ministru al Apărării azi, dacă nu, o să-l rog să ne întâlnim mâine. (…) Vilniusul este o chestiune de politică externă şi este o chestiune de politică de securitate şi vreau să ştiu pe unde suntem”, a explicat şeful statului.

Nicuşor Dan a spus şi că l-a invitat pe preşedintele SUA, Donald Trump, în România.

“Da, l-am invitat, dar bineînţeles că programul său este extrem de încărcat”, a completat şeful statului. 

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite