Mugur Isărescu, guvernatorul BNR: Ne trebuie guvern, cât mai repede!
,,Ne trebuie guvern, nu putem să ne descurcăm singuri”. Este mesajul pe care îl transmite Mugur Isărescu, într-un moment în care BNR prognozează noi creşteri uşoare ale inflaţiei pentru următoarele 2 luni. Abia din toamnă, ritmul scumpirilor se va reduce la jumătate, însă doar dacă vom avea stabilitate politică şi nu apar motive pentru noi scumpiri. Guvernatorul Băncii Naționale a respins acuzațiile potrivit cărora BNR a ținut artificial cursul leu euro. Dimpotrivă, Banca a cumpărat valută și se vede acest lucru în rezerve, a transmis Mugur Isărescu.
Instabilitatea politică prelungită poate afecta cursul, inflația și piețele, transmite ferm clasei politice guvernatorul Băncii Naționale. Și consideră că e nevoie ca măsurile luate de Executiv până acum să fie menținute de noul prim ministru.
Mugur Isărescu, guvernatorul BNR: Lucrurile sunt controlabile. Ne trebuie însă guvern. Nu noi taxe, nu cred că avem nevoie de noi taxe, continuarea a ceea ce este în prezent. Reduceri de impozite sub nicio formă, până nu ne atingem obiectivele și asta în primul rând ar crea o mare problemă de credibilitate. Această corecție fiscală este o necesitate, altfel vom strânge cureaua și mai mult.
Economiștii spun că măsurile luate până cum trebuie menținute de noul guvern.
Lect. univ.dr. Costin Ciora, analist economic: Observam că există parcă o relaxare prea mare la nivelul politicului față de ce arată cifrele. Nu există această activare a unor acțiuni astfel încât să avem un guvern mai rapid.
Experții BNR au revizuit estimările privind inflația, dacă inițial mizau pe 3,9% la finalul anului, acum au urcat ținta la 5,5%.
Mugur Isărescu, guvernatorul BNR: O restrangere a activității economice, iarăși partea bună ne ajută la inflație, temperează cererea și ne ajută la inflație. Doi factori, prețurile materiilor prime și piața muncii acționează pentru creșterea prețurilor, alți doi factori, mediul extern și deciziile administrative.
Inflația va urca la 11% în luna iulie și ar putea să scadă abia din toamnă.
Dragoș Cabat, analist economic: România, la fel ca și toate țările și din Europa și din lume, a trecut prin acest șoc la prețuri, la costul energiei. Acest șoc a determinat, pe lângă războiul din Ucraina și de conflictul din Iran.
România a încheiat primele trei luni din 2026 cu un deficit bugetar de 21,09 miliarde de lei, echivalent cu 1,03% din PIB.

