Igor Grosu, după victoria PAS: Moldova a arătat că libertatea unui neam e prea mare ca să încapă într-o sacoșă cu bani

Preşedintele Parlamentului Republicii Moldova, Igor Grosu / Foto: Profimedia Images
29 septembrie 2025, 11:35 (actualizat 29 septembrie 2025, 11:36)

Republica Moldova a ales calea europeană. Partidul pro-european „Acțiune și Solidaritate” (PAS) a obținut peste 50% din voturile de la alegerile parlamentare desfășurate duminică, ceea ce îi asigură o majoritate parlamentară.

Într-un discurs susținut luni, președintele Parlamentului și liderul PAS, Igor Grosu, a declarat: „Moldova, mă-nchin în fața ta! Ai câștigat bătălie după bătălie în fața unor dușmani ai țării care păreau imposibil de câștigat. A fost o luptă extraordinar de grea. Federația Rusă a aruncat în luptă tot ce are mai murdar – tone de bani, tone de minciuni, tone de ilegalități. Noi am venit în luptă cu ce avem mai sfânt – oamenii.”

El a subliniat că victoria aparține cetățenilor: „Pentru că nu doar PAS a câștigat alegerile, au câștigat oamenii. Ieri au câștigat oamenii. Și am impresionat o lume întreagă. Moldova – o țară chinuită de decenii – a dat cea mai importantă lecție a democrației: că până și un abuzator ca Rusia poate fi învins, dacă lupți cu cel mai puternic ce are o țară – oamenii.”

Grosu a mulțumit diasporei și instituțiilor statului pentru mobilizare și a promis continuarea reformelor: „PAS are majoritate parlamentară, o majoritate pro-europeană doar pentru că voi ne-ați oferit această încredere. Și acesta este obiectivul nostru fundamental – aderarea la UE. Vom oferi Președintei Maia Sandu tot sprijinul parlamentar necesar pentru a îndeplini acest obiectiv.”

În același timp, liderul PAS a îndemnat la unitate: „Ne angajăm să guvernăm pentru toți moldovenii. Indiferent cu cine au votat. Rugămintea mea este să ne iertăm. Să construim punți între noi și să muncim pentru binele comun.”

El a încheiat cu un apel la demnitate și rezistență: „Moldovenii au arătat că libertatea unui neam e prea mare ca să încapă într-o sacoșă cu bani. Moldova a ținut capul sus și s-a ridicat deasupra sabiei. Moldova, fii mândră! Și ține-te tare mai departe – bătălii vor mai fi, munca este foarte dificilă, dar acum știm că suntem pregătiți să ne construim soarta.”

Discursul integral:

Moldova, mă-nchin în fața ta!

Ai câștigat bătălie după bătălie în fața unor dușmani ai țării care păreau imposibil de câștigat.

A fost o luptă extraordinar de grea. Federația Rusă a aruncat în luptă tot ce are mai murdar – tone de bani, tone de minciuni, tone de ilegalități. A folosit infractori pentru a ne transforma toată țara într-un spațiu al infracționalității. A umplut totul cu ură.

Noi am venit în luptă cu ce avem mai sfânt – oamenii. Oameni cu fruntea sus, cu inima demnă și cu multă dragoste de neam. Vouă, oameni dragi, vă mulțumim!

Pentru că nu doar PAS a câștigat alegerile, au câștigat oamenii. Oameni care au mers la vot știind că se dă ultima bătălie pentru viitor, oameni din instituții care și-au făcut datoria față de țară, oameni din societatea civilă, jurnaliști liberi, oameni din diferite domenii care au pus umărul fără să ceară nimic în schimb și despre care poate nici nu am auzit. Oameni care s-au ridicat deasupra supărărilor pentru un obiectiv măreț, oameni care au votat conștient și cinstit.

Ieri au câștigat oamenii. Și am impresionat o lume întreagă. Moldova – o țară chinuită de decenii – o țară despre care nu se știa – a impresionat o lume întreagă. Și am dat cea mai importantă lecție a democrației – că până și un abuzator ca Rusia poate fi învins, dacă lupți cu cel mai puternic ce are o țară – oamenii. Când statul și cetățenii își apără țara, câștigă toți.

Le mulțumesc tuturor cetățenilor pentru că și-au apărat țara prin vot. De la Drochia la Cantemir, de la Ungheni la Soroca, din Italia până în Germania, din fiecare mahala de sat și fiecare bloc din Chișinău! Toată Europa, toată lumea știe acum că moldovenii nu sunt doar un popor harnic, ci un popor neînfricat, deștept și demn.

Le mulțumesc instituțiilor statului pentru că au împiedicat tentativele de deturnare a procesului electoral și s-au asigurat să fie respectată voința oamenilor. Multiplele încălcări și abuzuri care au fost nu pot fi șterse cu buretele. Trebuie să continuăm să ne întărim statul, ca atentatele la democrația noastră să nu mai fie un pericol la fiecare alegeri. Democrația funcționează doar dacă este respectată legea.

Dragi moldoveni, PAS are majoritate parlamentară, o majoritate pro-europeană doar pentru că voi ne-ați oferit această încredere și această șansă. O a doua șansă, aș spune, pentru că știm și înțelegem că mulți nu au votat pentru partid, ci pentru viitorul european al țării și pentru a proteja țara de o majoritate pro-rusă.

Și acesta este obiectivul nostru fundamental – aderarea la UE. Vom oferi Președintei Maia Sandu tot sprijinul parlamentar necesar pentru a îndeplini împreună acest obiectiv. Mai mult decât atât, suntem conștienți că trebuie să accelerăm transformările începute și să începem și alte reforme complicate, dar necesare, pe care nu am reușit să le implementăm în primul mandat.

În acest drum, posibil să greșim uneori, dar vă asigurăm că întotdeauna vom merge în direcția corectă – în direcția aleasă de voi! Direcția în care aducem Europa acasă, în care continuăm curățarea justiției pentru ca legea să stea în capul mesei și, foarte important, în care asigurăm dezvoltare economică.

Ne angajăm să guvernăm pentru toți moldovenii. Indiferent cu cine au votat. Din păcate, divizarea și ura care s-au aruncat în aceste alegeri a fost destinată să ne dezbine, să nu mai găsim cale de întoarcere între noi. Și rugămintea mea este să ne iertăm. Să ne gândim că nimeni nu va trăi pe acest pământ în locul nostru. Că noi trăim unii cu alții. Și noi vom trăi împreună. Dacă Moldovei îi va fi bine, tuturor moldovenilor le va fi bine – indiferent cu ce partid au votat. Vă rog – pe toți, din toate echipele, din toate regiunile – să construim punți între noi și să muncim pentru binele comun.

PAS va merge pe această cale. Ne înțelegem responsabilitatea și avem pe umeri o mare responsabilitate oferită de moldoveni.

Moldovenii au arătat că libertatea unui neam e prea mare ca să încapă într-o sacoșă cu bani. Moldova a ținut capul sus și s-a ridicat deasupra sabiei. Moldova, fii mândră! Și ține-te tare mai departe – bătălii vor mai fi, munca este foarte dificilă, avem multe de rezolvat și multe de îndeplinit. Dar acum știm că suntem pregătiți să ne construim soarta”.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite