Conferință de presă la sediul MApN, după incidentul de la Galați. Radu Miruță: Drona a mers în spațiul aerian românesc patru minute. Avioanele de vânătoare au avut aprobare să tragă. Nu a existat capabilitate ca această dronă să fie interceptată

29 mai 2026, 21:28 (actualizat 29 mai 2026, 22:39)

Ministrul interimar al Apărării Naționale, Radu Miruță, și șeful Statului Major al Apărării, general Gheorghiță Vlad, au susținut o conferință de presă la sediul MApN pe tema deciziilor luate în CSAT după prăbușirea dronei de la Galați. Radu Miruţă, a anunţat că a transmis NATO o listă cu propuneri de capabilităţi de care Armata Română are nevoie pentru a lupta eficient împotriva dronelor.

Principalele declarații ale lui Radu Miruță

  • Trebuie pornit de la faptul că Armata Română a fost proiectată pentru apărare antiaeriană împotriva obiectelor de dimensiuni mari care zboară la altitudini mari. Și nu doar Armata Română, și armata altor țări.
  • Din faptul că numărul capabilităților în dotarea Armatei Române pentru apărare împotriva dronelor era unul mic și nu unul construit pentru apărarea dronelor în exclusivitate, împreună cu colegii militari din MApN am mers mai departe cu acele proiecte SAFE în cadrul incipient, care au presupus înzestrarea Armatei Române pentru prima oară, cu tehnologie de ultimă generație, care este proiectată împotriva dronelor.
  • Specificul acestei tehnologii este capacitatea de a observa pe radare obiecte cu suprafață de reflexie mică, obiecte de dimensiuni mici care zborară la altitudini mici. Dacă aceste lucruri ar fi fost în înzestrarea Armatei Române, probabil că cele mai multe situații pe care le-am văzut în ultimele luni nu ar fi existat.
  • În același timp trebuie înțeles că tehnologia asta nu există de 20 de ani.
  • Am transmis președintelui României, azi noapte i-am transmis secretarului general NATO, azi dimineață la prima oră am avut o convorbire telefonică cu Mark Rutte, astă seară, la ora 19, am avut o convorbire cu comandantul suprem al Forțelor Aliate din Europa.
  • Am transmis NATO o listă cu propuneri de capabilități de care Armata Română are nevoie pentru a lupta eficient împotriva dronelor.
  • Pe 6 februarie 2026, comandantul suprem al Forțelor Aliate din Europa ne-a aprobat această listă. S-a emis un ordin la nivel NATO pentru ca produsele pe care noi le-am cerut să intre în capabilitățile flancului estic, cu prezență pe teritoriul național. La nivel NATO, după acest lucru este aprobat, urmează ca țările membre să se ofere cu unele dintre produsele care au fost aprobate. Acest lucru nu s-a întâmplat pâcă în acest moment.
  • În ședința CSAT s-a luat decizia ca la nivelul NATO, Ministerul Apărării și Ministerul Afacerilor Externe să solicite partenerilor NATO ca cererea pe care am trimis-o să fie pusă în practică și la nivel de capabilități.
  • Nu erau, am cerut, am introdus în SAFE proiectele respective.
  • Solicităm să existe un transfer la nivelul României.
  • Săptămâna viitoare pe 2 și pe 3 iunie va exista o discuție la nivel militar pentru ca solicitările Armatei Române să intre cel mai probabil în operațiile pe care noi le avem în zona Dobrogei.
  • Drona a mers în spațiul aerian românesc 4 minute, îndreptându-se spre un oraș populat. Avioanele de vânătoare au avut aprobare să tragă, drona a zburat la o altitudine insuficientă încât avioanele să poată fi sub dronă, să tragă în sus pentru a nu se duce proiectilul în zona populată.
  • Sistemul MEROPS este funcțional, acoperă un spectru mai larg de situații, însă nu le acoperă pe toate.

Radu Miruță: NATO a validat cererile României pentru capabilități antidronă. Acum așteptăm sprijinul aliaților

Ministrul interimar al Apărării, Radu Miruță, a declarat că România a obținut aprobarea NATO pentru solicitările privind capabilitățile de apărare antidronă necesare protejării flancului estic, iar în prezent autoritățile așteaptă ca statele aliate să contribuie concret cu echipamente și sisteme de apărare.

Principalele declarații ale șefului Statului Major al Apărării

  • Suntem alături de familia afectată și încercăm să facem posibilul să acoperim toate deficiențele.
  • Înțelegem îngrijorările populației, încercăm să manageriem toate aceste situații astfel încât să putem să asigurăm protecția corespunzătoare.
  • Avem în desfășurare o operație în zona Deltei Dunării, avem concentrate principalele mijloace de lovire pentru a proteja zonele populate. Toate sectoarele de tragere sunt astfel planificate încât să se evite pierderile colaterale și să aibă în vedere în primul rândprotecția vieții omenești.
  • Vă asigurăm că avem toată determinarea necesară, toată pregătirea, ca militari, astfel încât să ne îndeplinim atribuțiile constituționale.

O dronă cu încărcătură explozibilă s-a prăbușit, în noaptea de joi spre vineri, în jurul orei 02:00, pe un bloc de locuințe din municipiul Galați. Impactul a fost urmat de o explozie și de izbucnirea unui incendiu într-un apartament situat la etajul 10, dar şi de o intervenţie fără precedent a autorităților. Aproximativ 70 de persoane au fost evacuate ori s-au autoevacuat din bloc.

Autoritățile au emis mesaje RO-Alert pentru populația din Galaţi, Brăila și Tulcea, iar două aeronave F-16 şi un elicopter militar au fost ridicate de urgenţă. Două persoane au fost rănite și au fost transportate la Spitalul Clinic Județean de Urgență Galați.

Toată încărcătura dronei de tip Geran 2, de proveniență rusească, a explodat la momentul impactului, a anunțat MApN. Președintele Nicușor Dan a convocat Consiliul Suprem de Apărare a Țării şi a promis “un răspuns ferm” împotriva Rusiei, iar premierul interimar Ilie Bolojan a calificat incidentul drept “inacceptabil” şi a cerut accelerarea măsurilor pentru consolidarea apărării României.

Ambasadorul Federației Ruse a fost convocat la sediul Ministerului Afacerilor Externe. Liderii UE, secretarul general al NATO și reprezentanți ai mai multor state au condamnat încălcarea spațiului aerian al României și au transmis mesaje de solidaritate.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite