”Lucrez alături de colegii mei militari cu ceea ce avem”. Mesajul ministrului interimar al Apărării pentru români, după incidentul de la Galați

29 May 2026, 22:34 (actualizat 30 May 2026, 19:05)

Ministrul interimar al Apărării, Radu Miruță, a declarat vineri seară într-o conferință de presă că capabilitățile pe care România le are la dispoziție sunt folosite ”în cel mai optim mod cu putință”, după ce o dronă s-a prăbușit pe un bloc de locuințe din municipiul Galați.

”Eu mă uit în ochii românilor și le spun că ce a comandat Armata Română, pentru a elimina astfel de cazuri, în ultimele șase luni de zile nu a fost comandat în ultimii 20 de ani. Eu sunt un ministru care mă uit în ochii românilor și le spun că lucrez alături de colegii mei militari cu ceea ce avem, nu cu propaganda rusă, nu cu cei care se împotrivesc dotării Armatei Române, nu cu cei care urlă că SAFE nu este bun, nu cu cei care spun că dăm bani pentru înzestrare Armatei Române. Cu asta lucrăm noi astăzi, cu capabilitățile pe care le avem la dispoziție și care sunt folosite în cel mai optim mod cu putință. Am spus întotdeauna și o spun în continuare că nu există capabilități care să acopere toate scenariile. Și având în vedere că resurse sunt puține și resturi sunt multe canalizăm aceste resurse acolo unde, pe analize militare, considerăm că riscul este mai mare și apreciez că asta s-a făcut. Risc înseamnă că se poate să se și întâmple, nu înseamnă certitudine”, a precizat Miruță.

Radu Miruță: NATO a validat cererile României pentru capabilități antidronă. Acum așteptăm sprijinul aliaților

Ministrul interimar al Apărării, Radu Miruță, a declarat că România a obținut aprobarea NATO pentru solicitările privind capabilitățile de apărare antidronă necesare protejării flancului estic, iar în prezent autoritățile așteaptă ca statele aliate să contribuie concret cu echipamente și sisteme de apărare.

Ministrul interimar al Apărării a subliniat că românii vor fi ”în deplină siguranță raportat la capacitățile de apărare ale Armatei Române”.

O dronă militară de provenienţă rusească s-a prăbuşit, în noaptea de joi spre vineri, pe un bloc de locuinţe în oraşul Galaţi, având drept consecinţă distrugerea unui apartament de la etajul 10 al imobilului şi rănirea a două persoane.

Miruță: Avioanele de vânătoare au avut aprobare să tragă. Nu a existat capabilitate ca această dronă să fie interceptată

Ministrul interimar al Apărării Naționale, Radu Miruță, și șeful Statului Major al Apărării, general Gheorghiță Vlad, au susținut o conferință de presă la sediul MApN pe tema deciziilor luate în CSAT după prăbușirea dronei de la Galați. Ministrul Radu Miruţă, a anunţat, vineri, că a transmis NATO o listă cu propuneri de capabilităţi de care Armata Română are nevoie pentru a lupta eficient împotriva dronelor.
Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite