Comasarea școlilor și grădinițelor în sate îi obligă pe copii să meargă pe jos kilometri întregi, uneori prin păduri cu urși
Comasarea școlilor și a grădinițelor este o misiune imposibilă, mai ales în zonele de munte, unde satele sunt răsfirate, iar elevii vor fi nevoiți să facă naveta pe distanțe foarte lungi. Așa se întâmplă în comuna buzoiană Lopătari, unde se închid trei grădinţe şi o şcoală, iar copiii trebuie să parcurgă kilometri întregi pe drumuri grele, prin pădure. Nici microbuze școlare nu sunt de ajuns pentru a aduce toți copiii să învețe în centrul comunei.
Grădiniţa din satul Ploştina e pusă pe listă pentru închidere din toamnă. Micuţii ar urma să meargă până în centrul comunei Lopătari, la peste 10 km distanţă, pe un drum greu, neasfaltat.
Daria mergea la şcoală în Malu Roşu, propusă şi ea spre desfiinţare. Aşa că Daria va începe clasa a VI-a tot în centrul comunei Lopătari, la câţiva km distanţă. Drumul trece printr-o pădure deasă, unde urşii îşi fac adesea apariţia.
Comuna are două microbuze şcolare, dar nu mai sunt suficiente pentru toţii elevii care trebuie să facă naveta. În plus, cei doi şoferi s-au pensionat.
Şcoala din Malu Roşu era recent renovată şi primise aparatură şi mobilier nou, din fonduri europene. Însă doar 25 de copii mai învăţau acolo, cei mai mulţi în sistem simultan.
Şcoala din Malu Roşu nu va putea fi salvată din cauza numărului mic de elevi, dar cele trei grădiniţe din satele comunei Lopătari ar avea o şansă să rămână deschise. Inspectoratul şcolar judeţean Buzău a propus câteva excepţii de la regula comasării.
În toată țara, peste 500 de unități de învățământ urmează să fie comasate din acest an școlar.

