Cetăţeni din 12 ţări nu mai pot intra de astăzi în Statele Unite

Donald Trump, președintele SUA / Profimedia Images
9 June 2025, 13:29

Cetăţeni din 12 ţări nu mai pot intra în Statele Unite. De astăzi se aplică interdicţia de călătorie impusă de preşedintele Donald Trump.

Liderul de la Casa Albă susţine că a luat această măsură din raţiuni de securitate, pentru a-şi proteja ţara de teroriştii străini.

Câteva dintre statele care se află pe lista neagră sunt Afganistan, Congo, Somalia, Eritreea, Libia, Yemen şi Iran.

Totodată, intrarea persoanelor din alte şapte ţări este restricţionată parţial.

Vizele emise înainte de luna iunie nu vor fi revocate.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite