Breşă de securitate la penitenciarul din Târgu Jiu. Un deţinut a avut acces deplin la documente clasificate. Ministrul Justiției: Responsabilitatea este a ANP să ia toate măsurile necesare
Breșă de securitate fără precedent la Penitenciarul din Târgu Jiu. Un deținut condamnat pentru ilegalități cibernetice a reușit să intre în baza de date și a avut astfel acces la toate informațiile despre ceilalți pușcăriași, nu doar din Gorj, ci din toată țara. Timp de cel puțin o lună, a făcut mai multe modificări în conturile unora dintre deținuți. Administrația Națională a Penitenciarelor a precizat că este vorba despre un incident izolat și că a deschis o anchetă internă.
Totul a început în luna august. Deținutul, încarcerat pentru fraude informatice, avea acces la nivel de administrator, de director de penitenciar. El a intrat în sistem și putea opera orice fel de modificare în conturile deținuților din toată România.
Mai mult, deținutul își făcuse alte cinci conturi, după ce aflase numele de utilizator și parola de la un angajat la spitalul penitenciar Dej. Portița de intrare în sistemul cibernetic al Administrației Naționale a Penitenciarelor ar fi fost aplicația de tip infochiosc disponibilă deținuților. Ulterior, ca să nu fie descoperit, și-a creat alte cinci conturi, toate de administrator.
Deținutul a fost adus la penitenciarul din Târgu Jiu în luna august și a lucrat în calculatoarele ANP timp de o lună: modifica perioadele de detenție ale deținuților, a transferat bani de la un deținut la altul, scurta perioadele în care puteau sta aceștia, modificarea beneficiilor deținuților. El a și făcut o greșeală la un moment dat, transferând un milion de euro, dar și-a dat seama și a lăsat doar 5.000 de lei.
Florin Șchiopu, președinte, Federația Sindicatelor din Sistemul Penitenciar Târgu Jiu: Acest deținut a venit din penitenciarul Timișoara în luna august. În tot acest timp, având un cont și o parolă obișnuită de la penitenciarul spital Dej, având drepturi depline asupra întregului sistem. Avea cont de administrator, modifica sume de bani intrate sau ieșite de la deținuți, modifica cumpărăturile făcute de deținuți. Pe fondul introducerii unor bani în contul a 15 deținuți, de aceștia știm, a încercat la un moment dat să introducă un milion de euro. Probabil și-a dat seama că lucrurile nu sunt tocmai în regulă și că operațiunea ar sări foarte repede în ochi și a revenit și a trecut doar 5.000 de lei.
Radu Marinescu, ministrul Justiției: Responsabilitatea este a Administrației Naționale a Penitenciarelor (ANP) să ia măsurile absolut necesare și înțeleg că foarte multe măsuri au fost adoptate și a organelor de urmărire penală, să stabilească adevărul acolo și să se meargă până la capăt cu luarea de măsuri față de făptuitor, persoane care l-ar fi sprijinit. Este o anchetă și trebuie luate cu promptitudine toate măsurile. Din câte am înțeles e un caz izolat, nu este un fenomen.
Nimeni de la Departamentul IT al Administrației Naționale a Penitenciarelor (ANP) nu a sesizat acest lucru.
Liderul celui mai mare sindicat din ANP, Florin Șchiopu, a afirmat că directorul general al ANP nu ar fi luat nicio măsură concretă și operațiunea a continuat timp de o lună.
În acest moment, DIICOT anchetează acest caz, care nu ieșea la iveală dacă o angajată a penitenciarului de la Târgu Jiu, de la departamentul financiar, nu ar fi sesizat că există neconcordanțe între sumele primite de anumiți deținuți.
Administrația Națională a Penitenciarelor susține că nu este vorba despre o spargere a bazelor de date, ci despre un incident informatic, o afectare temporară a confidențialității și integrității unor seturi de date.

