Bacil extrem de periculos, la Spitalul de Pediatrie din Ploiești, descoperit în reţeaua internă de alimentare cu apă
Alertă la Spitalul de Pediatrie din Ploieşti, după ce autorităţile au descoperit urmele unui bacil periculos în reţeaua internă de alimentare cu apă. Angajații furnizorului au recoltat probe biologice, iar între timp conducerea spitalului a interzis consumul de apă de la robinet. S-au făcut teste şi pe probe de apă luate din toată reţeaua publică de alimentare.
Alarma s-a declanșat pe 10 martie, când personalul companiei de apa a recoltat probe din spital, pentru o verificare de rutină. Primele rezultate au arătat prezența bacilului piocianic, într-o chiuvetă dezafectată dintr-un corp al unității medicale.
Dr. Anca Miu, managerul Spitalul de Pediatrie Ploieşti: „Noi facem verificare periodică, avem o procedură internă. De la o chiuvetă dezafectată folosită în pandemie s-a recoltat o probă și a ieșit infectată. Am informat autoritățile și direcția sanitară, au prelevat probe de la mai multe chiuvete și așteptăm rezultatele”.
Inspectorii Direcției de Sănătate Publică au amendat spitalul. Iar conducerea unității medicale urmează să ia masuri pentru dezinfectarea rețelei.
Dr. Dan Decebal, DSP Prahova: “Orice unitate sanitară are obligația de a-și verifica periodic instalația interioară de apă potabilă. Pe 10 martie, Apa Nova Ploiești ne-a notificat cu privire la existența unei probe neconforme. În urma anunțului, o echipă a mers la spital și a dispus interzicerea consumului uman, pentru spălat, băut și gătit. Mai departe, pe 11, o altă echipă DSP s-a deplasat la unitate și a recoltat mai multe probe de apă. Tot în 11, s-a aplicat și o sancțiune de 5000 de lei unității pentru nerespectarea curățirii rețelei de apă”.
Bacilul piocianic este extrem de periculos în mediul spitalicesc pentru poate produce infecții nosocomiale grave pacienților cu imunitate scăzută. În urma incidentului, conducerea spitalului a decis ca toată lumea din spital să folosească apă îmbuteliată, ca măsură de precauție.
Analizele de laborator efectuate de reprezentanții DSP au confirmat prezența bacilului piocianic în toată rețeaua de alimentare a Spitalului de Pediatrie. Compania de apă a realizat mai multe operațiuni de clorinare a apei din spital, pentru ca în câteva zile aceasta să poată fi folosită măcar pentru uz menajer. Verificări au fost făcute la întreaga rețea a orașului. Momentan, apa este potabilă, dau asigurări oficialii.

