Stare de alertă în Curtea de Argeș: zeci de mii de localnici nu pot folosi apa nici măcar la spălat

Este stare de alertă în Curtea de Argeș după identificarea unei bacterii periculoase în rețeaua de apă a orașului. Zeci de mii de localnici nu mai pot folosi apa nici măcar la spălat. Iar problemele persistă de peste 3 luni, după golirea barajului Vidraru. Acum, autoritățile locale au cerut sprijin de la București. Au nevoie de peste două milioane de euro numai pentru schimbarea filtrelor.

Bacil extrem de periculos, la Spitalul de Pediatrie din Ploiești, descoperit în reţeaua de alimentare cu apă

Alertă la Spitalul de Pediatrie din Ploieşti, după ce autorităţile au descoperit urmele unui bacil periculos în reţeaua internă de alimentare cu apă. Angajații furnizorului au recoltat probe biologice, iar între timp conducerea spitalului a interzis consumul de apă de la robinet. S-au făcut teste şi pe probe de apă luate din toată reţeaua publică de alimentare.

Ultima Oră

Cele mai citite