Stare de alertă în Curtea de Argeș: zeci de mii de localnici nu pot folosi apa nici măcar la spălat
Este stare de alertă în Curtea de Argeș după identificarea unei bacterii periculoase în rețeaua de apă a orașului. Zeci de mii de localnici nu mai pot folosi apa nici măcar la spălat. Iar problemele persistă de peste 3 luni, după golirea barajului Vidraru. Acum, autoritățile locale au cerut sprijin de la București. Au nevoie de peste două milioane de euro numai pentru schimbarea filtrelor.
10 February 2026, 14:35 (actualizat 10 February 2026, 18:26)