Stare de alertă în Curtea de Argeș: zeci de mii de localnici nu pot folosi apa nici măcar la spălat. Autoritățile locale au nevoie de peste două milioane de euro
Este stare de alertă în Curtea de Argeș după identificarea unei bacterii periculoase în rețeaua de apă a orașului. Zeci de mii de localnici nu mai pot folosi apa nici măcar la spălat. Iar problemele persistă de peste 3 luni, după golirea barajului Vidraru. Acum, autoritățile locale au cerut sprijin de la București. Au nevoie de peste două milioane de euro numai pentru schimbarea filtrelor.
Localnicii din Curtea de Argeș și din trei comune învecinate au primit aseară mesaje Ro-Alert în care erau anunțați că în rețea a fost identificată din nou bacteria Clostridium. Și că apa de la robinete nu mai este bună nici măcar pentru igiena personală.
Timp de 24 de ore, apa va fi oprită complet în oraș pentru lucrări la rețea și pentru dezinfecție. Starea de alertă va rămâne în vigoare, însă 30 de zile. Spitalul a fost decuplat de la rețeaua publică și este alimentat zilnic de pompieri cu apă potabilă.
Alexandru Rogobete, ministrul Sănătății: Este un risc epidemiologic crescut. Din punct de vedere bacteriologic, apa este contaminată. Procedurile standard de protejare a populației au fost luate încă din prima oră, după ce au ieșit probele pozitive. S-a recurs la măsurile de dezinfecție.
Identificarea bacteriei în apă pentru a doua oară, în doar câteva zile, a adâncit criza din Curtea de Argeș. Cei 40 de mii de locuitori nu mai puteau bea apă de la robinet încă de acum aproape patru luni, de când golirea barajului Vidraru a crescut turbiditatea apei, care a devenit greu de filtrat. Este vina autorităților locale și a companiei de apă, care nu au făcut investiții, acuză ministra Mediului.
Diana Buzoianu, ministrul Mediului: Problema este legată de autoritățile care sunt tăcute în privința acestui subiect. Compania de apă Aquaterm de acolo trebuia de mult timp să iasă public pe acest subiect. Această companie este în subordinea Consiliului Local de la Curtea de Argeș și nu a alocat bani pentru investiții 50 de ani de zile. Sau poate au alocat, dar firma respectivă nu a făcut investițiile, ceea ce este și mai rău.
Abia acum autoritățile locale au cerut sprijin de la București pentru modernizarea, în regim de urgență, a sistemului de filtrare a apei din rețeaua publică. Ar fi nevoie de schimbarea mai multor echipamente. Și de mulți bani, spune primarul din Curtea de Argeș.
Constantin Panțurescu, primar, Curtea de Argeș: Necesită o sumă urgentă de două milioane și ceva de euro pentru a schimba în totalitate filtrele. În momentul în care avem și sursa și acceptul, prima parte de schimbare se poate realiza în două săptămâni, fără a opri apa, urmând ca cealaltă parte de modernizare a conductelor să o putem rezolva în maxim trei luni.
Lucrările de la barajul Vidraru sunt realizate de Hidroelectrica, aflată în subordinea Ministerului Energiei. Bogdan Ivan evită însă explicațiile pe această temă. Golirea barajului a fost programată din timp și are toate avizele necesare, a precizat Hidroelectrica. Reumplerea va începe în aprilie, dar operațiunea va dura mai multe luni.

