Trei bebeluşi născuţi în maternitatea Giuleşti au fost depistaţi cu stafilococ auriu multirezistent la antibiotice. După ce au fost externaţi, copiii au ajuns de urgenţă la Spitalul Grigore Alexandrescu. Niciunul dintre ei nu este în stare gravă. Direcţia de Sănătate Publică şi Inspecţia Sanitară vor face verificări.
Două persoane au ajuns la spital cu leziuni specifice bolii, iar analizele preliminare au confirmat diagnosticul la unul dintre pacienți. Bărbatul de 46 de ani din comuna Manoleasa a fost internat vineri în Secţia de boli infecţioase a Spitalului Judeţean de Urgenţă Mavromati.