Infecţiile intraspitaliceşti, fenomen subraportat în România

Focarul de infecţii care au luat cinci vieţi, la Terapie Intensivă, la Târgu Mureş, are o sursă care trebuie găsită. Ce e de făcut pentru a preveni infectările se ştie în orice spital, dar este nevoie şi de un control strict, ca să nu apară scăpări, spun specialiştii. Infecțiile asociate asistenței medicale sunt o problemă acută, în România, dar mult prea puţine cazuri sunt raportate.

Focar de infecţie la Spitalul Clinic Judeţean Mureş. Cinci pacienţi internaţi la ATI au murit. Secţia a fost închisă

Focar de infecţie la Spitalul clinic judeţean Mureş. Cinci dintre pacienţii internaţi la terapie intensiva au murit în doar câteva zile în urma infectării cu bacterii rezistente la tratament. Încă 7 au fost mutaţi de urgenţă în alte saloane. Spitalul a sistat internările şi a închis temporar secţia de ATI care era oricum temporară. În urmă cu 2 săptămâni, Ministrul Sănătăţii, Alexandru Rafila declara: Nu ne propunem să eradicăm infecțiile nosocomiale, nu există așa ceva. Vrem să cunoaștem realitatea din spitale.

Ultima Oră

Cele mai citite