Armata română a ridicat de la sol două avioane F-16 după o alertă aeriană. Drone semnalate în Ucraina, la granița cu ţara noastră
Noaptea trecută nu a fost liniștită nici pentru Armata Română. Dronele rusești care vizau Ucraina i-au alertat pe piloții de vânătoare. Forțele Aeriene au fost nevoite să ridice 2 avioane F-16 de la Borcea.
Două aeronave de luptă F-16 ale Forțelor Aeriene Române au decolat la ora 00.59 de la Baza 86 Aeriană din Feteşti pentru misiuni de cercetare.
La ora 01.27 a fost transmis mesajul Ro-Alert pentru zona de nord a județului Tulcea.
Nu au fost detectate pătrunderi ale unor vehicule aeriene în spațiul aerian național.
La ora 02.35 a fost transmis semnalul de încetare a alertei aeriene, iar aeronavele au revenit în baza de dislocare.
Ministerul Apărării Naționale anunță că menține un nivel ridicat de vigilență și asigură supravegherea strictă a spațiului aerian, maritim și terestru national, fiind în contact permanent cu aliații și schimbân în timp real informații operative.

