Alexandru Rogobete, secretar de stat în Ministerul Sănătății, la TVR Internațional: Sunt foarte multe spitale orășenești, municipale, care beneficiază de fonduri pentru reabilitare și dezvoltare
Foarte multe spitale orășenești, municipale, beneficiază de fonduri pentru reabilitare și dezvoltare, a precizat, la TVR Internațional, Alexandru Rogobete, secretar de stat în Ministerul Sănătății. Responsabil cu implementarea PNRR în sănătate, a explicat în ce constă complexitatea programului.
Alexandru Rogobete, secretar de stat în Ministerul Sănătății: Este un program, aș putea să-i spun, fără să exagerez, istoric. Pentru că, pentru prima dată postdecembrist, sănătatea beneficiază de o linie de finanțare directă din fonduri europene nerambursabile. Până acum, au existat tot felul de proiecte, prin programe operaționale, dar niciodată nu am avut atât de mulți bani doar pentru dezvoltarea sănătății din România, pe de o parte. Și, pe de altă parte, este un program complex prin numeroasele reforme pe care le aduce și numeroasele investiții care acoperă toate componentele sistemului de sănătate.
Se fac investiții pentru medicina prespitalicească și pentru medicina spitalicească, de la medicina de familie și caravane medicale până la reabilitarea, construcția și dotarea de unități sanitare noi.
Alexandru Rogobete, secretar de stat în Ministerul Sănătății: Mă refer la medicina prespitalicească, atât de importantă – medicina de familie și medicina ambulatorie de specialitate – la medicina spitalicească – împărțită și ea pe componentele esențiale dintr-un spital. Se fac investiții în reducerea infecțiilor nosocomiale, investiții pentru dezvoltarea și creșterea capacității de răspuns a secțiilor de neonatologie, terapie intensivă pentru nou născuți. Investiții pentru reabilitarea, construcția și dotarea de unități sanitare noi. Acestea sunt cele trei mari componente de investiții în interiorul spitalului. În exteriorul spitalului, proiectele se focalizează pe dezvoltarea medicinei de familie, prin reabilitarea și dotarea cabinetelor, în special în mediile defavorizate, în mediile rurale. Construcția și dotarea a 200 noi unități de centre comunitare integrate în zonele rurale, care vor duce la un loc medicina de familie cu partea de asistență socială. Achiziția de 10 caravane pentru screeningul cancerului de col și de sân, care vor funcționa în special în mediile defavorizate și îndepărtate, unde populația nu are acces la toate serviciile medicale. Zona de digitalizare. O zonă importantă, care acoperă întreg palierul sistemului de sănătate.
“De data aceasta nu vorbim doar de proiecte pe hârtie, ci vorbim de proiecte care se întâmplă în spitalele din România, pe o arie cât se poate de mare și de omogenă la nivel național, în sensul că nu se duc fondurile doar în anumite zone, sunt foarte multe spitale orășenești, municipale, mici, care beneficiază de fonduri pentru reabilitare și dezvoltare”, a mai spus secretarul de stat.

