Israelul se va retrage din două zone din Liban, conform unui nou acord semnat la Washington
Israelul se va retrage din două zone din sudul Libanului, transferând amplasamentele către armata libaneză, potrivit premierului Benjamin Netanyahu, în baza unui acord recent semnat după patru zile de discuții la Washington, transmite CNN.
Negocierile au condus la un acord trilateral între Israel, Liban și SUA, care va permite un „viitor acord” în efortul de a ajunge la un acord de pace mai amplu, potrivit unui înalt oficial israelian.
La semnarea acordului, ambasadoarea Libanului în SUA, Nada Hamadeh Moawad, a declarat că acesta va fi „primul pas pe calea restabilirii suveranității și integrității teritoriale libaneze”.
Netanyahu a declarat că una dintre zonele din care Forțele de Apărare ale Israelului (IDF) își vor retrage forțele este la nord de râul Litani, în timp ce o a doua este la sud de râu. Teritoriul ocupat de israelieni din sudul Libanului include zona de la sud de râul Litani. Într-o declarație video preînregistrată vineri seară, Netanyahu a descris mișcarea forțelor israeliene ca părăsind locuri de care IDF „nu are nevoie” în Liban.
Departamentul de Stat al SUA a găzduit a cincea rundă de discuții între Israel și Liban, într-o încercare a administrației Trump de a ajunge la un acord mai amplu între cele două țări care nu au avut niciodată relații diplomatice.
„Astăzi este „începutul începutului”, a declarat secretarul de stat american Marco Rubio la ceremonia de semnare. „Mai este mult de lucru. Nu subestimăm, în niciun fel, dificultatea sarcinii care ne așteaptă. Dar înțelegem importanța acesteia, cât de vitală este. Și suntem onorați să jucăm un rol în realizarea acestui lucru.”
Forțele Armate Libaneze vor intra în aceste zone ca parte a unui program pilot care a făcut parte din cel mai recent acord de încetare a focului dintre cele două țări. CNN a relatat anterior că Israelul are în vedere retrageri „simbolice” din teritoriul ocupat din sudul Libanului, ca parte a discuțiilor, ca un „gest” către guvernul libanez.
Joi, IDF a declarat că își va reduce „temporar” forțele din Liban, dar declarația furnizată CNN nu a menționat retragerea din teritoriu. Cu o zi mai devreme, ministrul israelian al apărării a declarat că armata nu se va retrage din Liban, chiar dacă SUA o va cere.
Netanyahu a descris acordul ca o victorie majoră pentru Israel, permițându-i să rămână în mare parte din teritoriul pe care îl ocupă în sudul Libanului și menținându-l atât timp cât Hezbollah nu este dezarmat.
„Aceasta este, de asemenea, o lovitură majoră pentru Iran”, a declarat Netanyahu. „Iranul încearcă să ne forțeze să ne retragem din sudul Libanului prin forță. Practic, Israelul, Libanul și Statele Unite le spun: nu este treaba lor.”
„Poporul din Liban și cel din Israel merită să trăiască în pace și securitate, dar a suferit mult timp din cauza conflictului”, a adăugat Rubio.
Într-o declarație emisă după semnare, președintele libanez Joseph Aoun a mulțumit administrației Trump pentru găzduirea negocierilor. El a spus că acordul va permite poporului libanez să „se întoarcă pe pământul său complet eliberat… sub suveranitatea unui stat libanez care nu are niciun partener în suveranitatea sa asupra pământului și a poporului său”, o referință aparentă la influența Iranului în țară prin intermediul Hezbollah.
Hassan Fadallah, membru Hezbollah în parlamentul libanez, a declarat că gruparea susținută de Iran a respins negocierile directe cu Israelul și a cerut guvernului să „retragă aceste negocieri și toate deciziile pe care le-a luat împotriva poporului său”.
Într-o declarație adresată canalului de știri pro-Hezbollah Al-Mayadeen, Fadallah a declarat: „Oricine dă mâna cu inamicul este un criminal, ca și ei”.

