Sighiartău (PNL): Dacă nu mai există posibilitatea constituirii unui Guvern, atunci e momentul să ne întoarcem la cetăţeni

27 June 2026, 09:55 (actualizat 27 June 2026, 09:56)

Secretarul general al PNL Robert Sighiartău a transmis sâmbătă că, dacă nu mai există posibilitatea constituirii unui Guvern, atunci este momentul întoarcerii la cetăţeni.

”Au trecut aproape două luni de când PSD a generat această criză politică prin demiterea Guvernului Bolojan. De atunci, România se află într-un blocaj care afectează încrederea, economia şi capacitatea statului de a lua decizii. Partidul Naţional Liberal nu s-a limitat la critici. Am venit cu soluţii concrete şi responsabile pentru deblocarea situaţiei. Am făcut propuneri, am căutat formule de compromis şi am pus pe masa preşedintelui variante, care puteau oferi României un Guvern funcţional. Din păcate, PSD a preferat să continue jocul politic care a adus România în acest impas, în loc să îşi asume responsabilitatea şi să contribuie la depăşirea crizei”, a scris el pe Facebook.

Potrivit acestuia, nici variantele promovate de preşedintele Nicuşor Dan nu au reuşit să deblocheze situaţia, dimpotrivă, au amplificat tensiunile şi au făcut şi mai dificilă formarea unei majorităţi pentru învestirea unui Guvern.

”Dacă nu mai există posibilitatea constituirii unui Guvern, atunci este momentul să ne întoarcem la cetăţeni”, a transmis liberalul.

Preşedintele Nicuşor Dan a declarat vineri că partidele au revenit la “blocajul politic” în ceea ce priveşte constituirea unui nou Executiv, după ce PNL se angajase să voteze un Guvern minoritar PSD, însă ulterior şi-a schimbat poziţia. 

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite