Nicuşor Dan, despre negocierea lui Veştea cu AUR: Ar fi fost dincolo de atributul meu constituţional să intervin
Preşedintele Nicuşor Dan a afirmat, joi, că ar fi fost neconstituţional să intervină în contextul discuţiilor pe care Adrian Veştea, premier desemnat la acel moment, le-a avut cu reprezentanţii AUR pentru a obţine la învestire voturile acestui partid.
“Domnul Veştea a primit un mandat şi mai departe a fost sarcina domniei sale“, a spus preşedintele, în cadrul unei conferinţe de presă la Gdansk, în Polonia, după participarea la summitul Flancului Estic.
Șeful statului a explicat că nu avea cadrul legal pentru a interveni: “În respectiva zi, această informaţie era cunoscută de multă lume, dar ar fi fost dincolo de atributul meu constituţional să intervin”.
Premierul desemnat la acel moment, Adrian Veştea, s-a întâlnit, luni, în ziua în care Parlamentul urma să supună la vot guvernului propus de el, cu liderul AUR, George Simion. A fost pentru prima dată când un membru al unui partid pro-occidental mergea să negocieze cu un lider al AUR.
Întrebat dacă consideră că AUR este un partid pro-occidental, președintele a răspuns: “Nu.”

