Nicușor Dan l-a decorat pe fostul președinte polonez și lider al Solidarității, Lech Walesa. „Libertatea nu este de la sine înțeleasă. Niciodată nu am fost mai emoționat”
Libertatea nu este de la sine înțeleasă, a declarat, joi, președintele Nicușor Dan, după ce l-a decorat pe fostul președinte al Poloniei, lider al mișcării Solidaritatea, Lech Walesa..
Ceremonia de decorare a avut loc la Centrul European Solidaritatea, din orașul Gdansk, după ce șeful statului a participat la summitul Flancului Estic, desfășurat tot în Polonia.
Nicușor Dan i-a conferit fostului șef de stat Ordinul Național Steaua României în grad de Mare Cruce, ‘în semn de înaltă apreciere pentru meritele excepționale avute la consolidarea și aprofundarea relațiilor bilaterale româno-polone, precum și pentru contribuția esențială la promovarea valorilor democratice în spațiul est-european’.
„Am oferit de-a lungul timpului mai multe decorații, niciodată nu am fost mai emoționat decât în momentul ăsta”, a spus Nicușor Dan, vizibil emoționat.
„Îmi aduc aminte de speranțele unei generații de români care ascultând Europa Liberă și Vocea Americii se uitau la ce se întâmplă în Polonia, ce înseamnă Solidaritatea. Și a fost o luptă care până la urmă a fost câștigată. Și vă transmit în numele acelor oameni recunoștința noastră”, i-a președintele român lui Lech Walesa.
„Cred că societățile noastre au nevoie de modele, oameni care să dovedească, oameni care să-și subordoneze propria viață, propriul destin, interesului colectivității, oameni care să aibă curajul afirmării unor valori, și, de asemenea, cred că oameni ca dumneavoastră pot să transmită celorlalți, și mai ales tinerilor, faptul că libertatea nu este de la sine înțeleasă”, a subliniat președintele.
La rândul său, Lech Walesa a făcut un apel la memorie și a spus că Solidaritatea a învins sistemul comunist pentru că a fost „la locul potrivit, în momentul potrivit”.
„Dacă am fi făcut o greșeală, ar fi făcut cu noi ceea ce fac astăzi cu Ucraina. Ceea ce a făcut generația noastră a fost să distrugă acel sistem vechi care nu mai putea fi reformat și am reușit să facem acest lucru. Am făcut acest lucru pentru ca un nou sistem mai bun să poată să apară, numai că, pentru ca acesta să poată să apară, trebuie să ne convingem reciproc că trebuie să începem să construim. Tot ce se întâmplă astăzi este căutarea de soluții pentru această nouă ordine”, a declarat Walesa.
Fostul președinte al Poloniei a menționat că vorbește des despre experiența sa pentru ca noile generații să obțină succesul în perioada post-Solidaritatea.
„Dacă nu veți obține acest succes, acest lucru va refula și împotriva succesului meu. Succesul vostru va confirma succesul meu și succesul luptei de atunci„, a adăugat Walesa.
Nicușor Dan a participat, joi, la Summitul Flancului estic care a avut loc la Gdansk.
Următorul Summit al Flancului estic va avea loc în România, a anunțat președintele Nicușor Dan în cadrul declarației de presă comune cu liderii care au participat la reuniunea acestui format.
„Am fost de acord că următoarea reuniune în acest format va avea loc în România la începutul anului 2027, dacă până atunci nu vor avea loc evenimente excepționale”, a declarat șeful statului.

