Controale după vandalizarea camerelor care urmăresc transporturile de lemn. Garda Forestieră a găsit nereguli în toate zonele verificate

Lemne. Arhivă
18 iunie 2026, 11:08 (actualizat 18 iunie 2026, 14:00)

Garda Forestieră a intensificat controalele în zonele în care au fost vandalizate camerele video montate pentru monitorizarea transporturilor de material lemnos. Ministrul Mediului, Diana Buzoianu, anunță primele rezultate ale verificărilor și spune că au fost descoperite nereguli în toate punctele controlate.

Controalele au fost dispuse după distrugerea a 9 puncte CCTV din sistemul național de monitorizare video, implementat prin PNRR. Potrivit ministrei, echipele Gărzii Forestiere au verificat zonele din apropierea camerelor afectate, iar primele rezultate indică posibile ilegalități legate de exploatarea și transportul lemnului.

În urma verificărilor, au fost confiscați fizic peste 207 metri cubi de material lemnos.

Alți 40,42 metri cubi au fost confiscați valoric, suma fiind estimată la 42.821 de lei. De asemenea, au fost aplicate amenzi de 50.000 de lei.

Ministra Mediului susține că au fost identificate și cinci posibile fapte penale, între care fals informatic, tăieri ilegale, furt de arbori și folosirea fără drept a ciocanului silvic. În teren au fost găsiți cel puțin 60 de arbori tăiați ilegal.

Diana Buzoianu afirmă că, într-una dintre locațiile verificate, echipa națională a Gărzii Forestiere ar fi fost închisă forțat într-un depozit și lăsată acolo până la intervenția poliției.

„Aceste comportamente arată că mafia lemnului intimidează, amenință, hărțuiește, vandalizează și speră să nu fie niciodată prinsă. Nu se va întâmpla așa”, a transmis ministra Mediului.

Diana Buzoianu spune că au fost făcute sesizări penale, iar anchetele urmează să stabilească responsabilitățile în fiecare caz.

Noi am făcut sesizările penale. Acum e rândul organelor penale să își facă treaba. Continuăm controalele în acele zone unde infractorii și-au imaginat că vor scăpa distrugând camere video”, a mai transmis ministra.

Ministerul Mediului a sesizat anterior Parchetul General după vandalizarea camerelor video care monitorizează drumurile forestiere. Sistemul este finanțat prin PNRR și are rolul de a urmări transporturile de material lemnos și de a sprijini combaterea tăierilor ilegale.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite