Fanii argentinieni rămași fără viză pentru SUA au primit televizoare gratuite înaintea Cupei Mondiale

Zeci de suporteri argentinieni au fost refuzați la obținerea vizei pentru Statele Unite / Profimedia Images
12 iunie 2026, 09:50 (actualizat 12 iunie 2026, 09:51)

Zeci de suporteri argentinieni care au fost refuzați la obținerea vizei pentru Statele Unite au primit televizoare gratuite pentru a putea urmări de acasă meciurile Cupei Mondiale din 2026, scrie Reuters.

Campania inedită a fost lansată de producător argentinian de electronice. Compania a promis câte un televizor gratuit primelor 100 de persoane care puteau demonstra că cererea lor de viză pentru SUA a fost respinsă între ianuarie și iunie 2026.

Mesajul promoției, publicat pe Instagram, spunea simplu: „Arată-ne viza respinsă și primești un televizor gratuit”. Zeci de oameni s-au așezat la coadă în fața sediului companiei din Buenos Aires pentru a profita de ofertă.

Printre cei care au primit un televizor s-a numărat și Tomás Vageller, un gamer profesionist în vârstă de 24 de ani. Acesta a declarat că și-a dorit să ajungă în SUA pentru a vedea ceea ce mulți consideră a fi ultimul Campionat Mondial al lui Lionel Messi.

„Am mers să obțin viza pentru că toți credem că acesta va fi ultimul Mondial al lui Messi. Este foarte trist că nu voi putea să-l văd acolo, dar măcar plec acasă cu un cadou”, a spus tânărul.

Inițiativa vine într-un context mai larg al controverselor legate de accesul fanilor străini la Cupa Mondială din 2026, organizată în Statele Unite, Canada și Mexic. În ultimele zile au apărut mai multe informații despre suporteri, oficiali și chiar arbitri care au întâmpinat probleme la obținerea vizelor americane.

Deși Argentina merge la turneu din postura de campioană mondială en-titre, entuziasmul din țară pare mai scăzut decât înaintea ediției din 2022 din Qatar, când mulți suporteri vedeau competiția drept ultima mare șansă a lui Messi de a câștiga trofeul mondial.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite