Patru români au fost arestați în Spania, pentru furturi prin “metoda îmbrățișării”

12 June 2026, 08:03

Români arestați în Spania, pentru furturi prin “metoda îmbrățișării”. Hoții nu ezitau să recurgă la violență fizică împotriva persoanelor vulnerabile, cu dificultăți motorii.

Potrivit presei locale, este vorba despre patru persoane care abordau vârstnici pe străzile din Malaga. Pretextul era simplu: hoții salutau jovial sau se prefăceau că indică o pată pe haine. Apropierea tot mai mare, sesizată drept incomodă de cei care încercau să opună rezistență, era urmată de furtul bunurilor pe care aceștia le aveau asupra lor.

Una dintre victime, prinsă de gât și aruncată la pământ, a suferit fracturi grave.

Banda criminală a comis astfel cel puțîn 21 de furturi, potrivit Gărzii civile. Iar valoarea pagubelor depășește 30 de mii de euro.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite