Şeful Pentagonului a criticat aspru țările europene: Și-au slăbit armatele. Europa și NATO au de luat niște decizii importante

30 mai 2026, 11:08 (actualizat 31 mai 2026, 09:30)

Şeful Pentagonului a criticat aspru țările europene în cadrul unui summit dedicat securității și apărării care are loc în Singapore. Pete Hegseth a declarat că statele de pe bătrânul continent şi-au deschis larg graniţele și au minimalizat importanţa armatelor naţionale.

„Prea mult timp, rugămințile politicoase adresate aliaților noștri europeni de a cheltui mai mult pentru propria apărare au fost ignorate. În sfârșit, acum încearcă să recupereze decalajul, iar noi ne lăsăm distrași de retorica globalistă goală despre o ordine internațională bazată pe reguli. În timp ce capitalele europene și-au deschis granițele și și-au slăbit armatele, poți avea în vedere câte reguli dorești, iar regulile sunt grozave, dar dacă nu le poți susține cu forță coercitivă, regulile nu valorează nici hârtia pe care sunt scrise. Europa și NATO au de luat niște decizii importante”, a declarat șeful Pentagonului.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite