Concert exploziv pe Arena Națională: peste 40 de mii de spectatori au cântat alături de Max Korzh. Fanii au scandat împreună „Ucraina”. Măsuri de securitate excepționale

24 May 2026, 11:41 (actualizat 24 May 2026, 21:35)

Bucureștiul a fost supravegheat aseară de mii de forțe de ordine, drone și din elicopter. Un concert a reușit să transforme Capitala într-o fortăreață, așa cum nu s-a mai întâmplat până acum. Ingredientele periculoase: un cântăreț din belarus interzis la el în țară şi în Rusia, melodii anti-război și zeci de mii de fani din fostele țări sovietice care au luat cu asalt Bucureştiul ca să îl asculte.

Au fost peste 40 de mii de spectatori aseară la Arena Națională, la concertul rapper-ului din Belarus, Max Korzh.

În timpul concertului, spectatorii au scandat de mai multe ori „Ucraina”.

Răzvan Dumitru, cercetător: Muzica lui e anti-război, dar cântecele lui erau despre problemele oamenilor obișnuiți din fostul spațiu sovietic, ale celor mulți. Politica e văzută ca fiind ceva fals, iar tinerii își creează spații culturale non-politice, ceea ce e diferit față de Vest. Toată manifestarea asta non-politică e despre viață și violența vieții.

Drone, un elicopter, echipaje canine și aproximativ 5000 de polițiști și jandarmi au fost mobilizați la Arena Națională și în oraș. Asta pentru că show-urile anterioare ale rapperului nu au fost pașnice. Însă, la București, concertul s-a desfășurat fără incidente majore. Doar în deschiderea spectacolului, câteva artificii au aprins una dintre tribune, însă flăcările au fost stinse rapid.

Indiferent de țara din care au venit la concert, spectatorii au sărbătorit în Centrul Vechi al Capitalei până dimineață.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite