Mii de fani ai lui Max Korzh, distracție pe străzile Bucureștiului. Măsuri de securitate fără precedent pentru concert
Zeci de mii de fani, veniţi în Bucureşti din toată Europa, aşteaptă concertul lui Max Korzh, rapperul anti-sistem din Belarus, care va urca peste câteva ore pe scenă, la Arena Naţională. Mulţi dintre ei s-au distrat aseară în parcarea unui hipermarket. Concertele lui Max Korzh au loc de obicei într-o atmosferă incendiară. Şi nu lipsesc incidentele. Aşa că au fost mobilizaţi mii de poliţişti şi jandarmi, iar măsurile de securitate sunt fără precedent pentru un astfel de eveniment.
Aseară, fanii și-au dat întâlnire în parcarea unui hipermarket din cartierul Pantelimon al Capitalei. Mii de tineri au umplut parcarea. Au cântat și au strigat numele idolului lor. După petrecerea ad hoc, tinerii au mers în Centrul Vechi.
Seara a trecut fără incidente. Dar joi noaptea a avut loc un conflict în Centrul Vechi între câțiva ucraineni și un grup de motocicliști români. Un ucrainean a avut nevoie de asistență medicală.
Max Korzh cântă în această seară pe Arena Națională din București în fața a 42.000 de fani. Aproape toți, de peste hotare. Biletele s-au vândut în doar câteva zile. În Federația Rusă, Korzh e interzis, ca și în Belarus, țara natală, fiindcă și-a exprimat poziția antirazboi.
Concertele lui nu sunt evenimente pașnice. La Varșovia anul trecut 58.000 de fani au produs o explozie de energie pe stadionul național. Dar a fost și haos. Poliția a reținut 109 persoane pentru posesie de droguri, dar și violențe.
Autoritățile române au luat măsuri fară precedent. Aproximativ 5000 de polițiști și jandarmi sunt mobilizați. La concertul Metallica de acum două săptămâni, au fost 700.
Din cauza concertului sunt restricții de circulație pe două bulevarde și o stradă din apropierea Arenei Naționale.

