Comemorare la Memorialul Sighet, la 75 de ani de la cel mai mare val de deportare din istoria modernă a României
Se împlinesc 75 de ani de la cel mai mare val de deportare din istoria modernă a României: peste 44.000 de oameni din Banat și Mehedinți au fost strămutați forțat în Bărăgan. Astăzi, de Ziua Eroilor, au fost comemorați la Memorialul Sighet. Astfel a fost marcată și Ziua Memoriei. Mărturiile supraviețuitorilor, care erau copii în momentul deportării, sunt și astăzi terifiante.
Cornelia Fiat, fostă deportată în Bărăgan: Prima amintire a fost în momentul în care am vrut să ies afară din cameră. În momentul în care am vrut să ies, soldatul mi-a pus mitraliera pe piept.
Cornelia Fiat avea de doar 5 ani când ea și ai ei au fost deportați. Era iunie 1951 și există încă multe fotografii de arhivă, surprinse în satele de la granița cu Iugoslavia care au fost evacuate forțat.
Cornelia Fiat, fostă deportată în Bărăgan: Am suferit de sete mai rău și mai mult decât de foame. Nu am avut apă și am băut apă din bidoane mari, de motorină. Nu se putea bea, dar noi nu am avut și a trebuit să bem.
Istoricii și profesorii explică de ce noile generații trebuie să cunoască aceste evenimente tragice.
Niculina Moica, președinta Asociației Foștilor Deținuți Politici: Mulți profesori nu știu ce s-a întâmplat, din păcate. Cei tineri nu prea știu. Pentru că istoria s-a scris cum s-a scris. Și este păcât. Ceea ce nu se știe se poate repeta oricând.
Sunt din Olanda şi fac un tur pe bicicletă. Am vrut să vizitez acest loc şi ceea ce mă impresionează cel mai mult sunt feţele oamenilor. Foarte mulţi oameni au fost afectaţi, spune un turist.
La Memorialul din Sighet a fost deschisă și o expoziție de artă plastică.
Cristian Codrea, artist: Noi nu suntem artiști ai frumosului, ci mergem pe conceptul acesta al tragismului existențial, pe atemporalitatea suferinței, care poate fi privită atât individuală, cât și colectivă.
Manifestările s-au încheiat la Cimitirul Săracilor, locul de înhumare a multora dintre cei care au murit în timpul represiunii comuniste.
Ana Blandiana, fondatoare a Memorialului Sighet: Sate întregi, 44 de mii de oameni au intrat, numai pentru că s-a trasat o bandă de-a lungul Dunării, fiindcă s-a certat Tito cu Stalin. Este uluitor cum li s-au schimbat viețile și și-au pierdut bogățiile.
Manifestările dedicate Zilei Memoriei au reunit la Sighet istorici, reprezentanți ai asociațiilor de foști deținuți politici și elevi din mai multe județe ale țării.

