Ziua Memoriei | La Sighet, 30 de ani de la înființarea Memorialului Victimelor Comunismului și al Rezistenței. Elevi și profesori, în marș prin Oradea, în amintirea evreilor deportați

Zi de sărbătoare mare pentru creștinii ortodocși și greco-catolici. Inălțarea Domnului se prăznuiește la 40 de zile după Înviere. Dar este și Ziua Memoriei, dedicată celor care au trecut prin închisorile și deportările comuniste și a celor care au luptat împotriva regimului totalitar. La Sighet a fost marcată și împlinirea a 30 de ani de la înființarea Memorialului Victimelor Comunismului și al Rezistenței. Momente emoționante au fost și la Oradea, unde s-au împlinit 79 de ani de la momentul în care peste 30 de mii de evrei au fost deportaţi în lagărele de concentrare.

Ultima Oră

Cele mai citite