Trump ia în calcul reluarea operațiunilor militare împotriva Iranului. Armistițiul, „în stare critică”

12 May 2026, 08:42 (actualizat 12 May 2026, 13:03)

Punct critic al săptămânilor de tensiuni continue cu Iranul. Donald Trump ia tot mai serios în calcul reluarea operațiunilor de luptă, relatează presa americană, citând surse din anturajul președintelui Statelor Unite.

Liderul de la Casa Albă vede o divizare în conducerea Iranului, care ar împiedica Teheranul să facă concesii substanțiale privind programul nuclear. În același timp, Trump ar fi tot mai nerăbdător din cauza blocării prelungite a Strâmtorii Ormuz.

„Aș spune că armistițiul este în stare critică, cum este când doctorul intră și spune: «Domnule, persoana iubită are aproximativ 1% șanse să trăiască»”, a declarat Donald Trump, președintele SUA.

Consilierii de la Casa Albă recomandă însă căi diferite de acțiune. Unii pledează pentru o abordare mai agresivă, menită să-i determine pe iranieni să revină la masa negocierilor, inclusiv prin lovituri țintite care să slăbească și mai mult poziția Teheranului. Alții insistă pentru acordarea unei noi șanse diplomației, au precizat surse de la Casa Albă, potrivit CNN.

O revenire la luptele pe scară largă ar fi un scenariu care dă fiori comunității internaționale.

„O revenire la luptele pe scară largă ar fi, așa cum a afirmat în repetate rânduri secretarul general, catastrofală. Situația este deja insuportabilă, având în vedere lipsa libertății de circulație în Strâmtoarea Ormuz”, a declarat Farhan Haq, purtător de cuvânt al ONU.

În același timp, Washingtonul urmărește căile de finanțare ale Teheranului. Departamentul de Stat a anunțat o recompensă de până la 15 milioane de dolari pentru informații care să ducă la perturbarea mecanismelor financiare ale Corpului Gardienilor Revoluției Islamice.

Autoritățile americane caută inclusiv informații despre modul în care Gardienii Revoluției transferă fonduri și materiale militare către grupări teroriste și miliții aliate. Printre acestea se numără Hezbollah, din Liban, a cărei protejare este inclusă constant de Iran printre condițiile pentru revenirea la masa negocierilor.

Premierul israelian Benjamin Netanyahu a transmis că Israelul nu va accepta ca Hezbollah să rămână o amenințare în Liban, chiar dacă războiul cu Iranul s-ar încheia.

Întrebat dacă este posibil ca războiul cu Iranul să se încheie, dar cel cu Hezbollah să continue, Netanyahu a răspuns că „ar trebui să fie așa”.

„Iranul ar vrea să spună că, dacă ajungem la un armistițiu aici, vrem un armistițiu și acolo. Știți de ce? Pentru că vor ca Hezbollah să rămână acolo și să continue să chinuie Libanul, să-și țină poporul ostatic”, a declarat premierul israelian. Întrebat dacă va accepta acest lucru, Netanyahu a răspuns: „Nu”.

Administrația Trump a sancționat, ieri, 12 persoane și entități pentru rolul jucat în facilitarea vânzării și transportului de petrol iranian către China. Măsura vine cu doar câteva zile înainte ca Donald Trump să plece spre Beijing.

În fața acestor presiuni, Iranul afirmă, prin negociatorul său șef, că este gata pentru orice scenariu. „Forțele noastre armate sunt pregătite să dea un răspuns care să servească drept lecție în fața oricărei agresiuni”, a amenințat președintele Parlamentului iranian, într-un mesaj publicat pe rețelele de socializare.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite