Scene șocante în București! Un câine de 7 luni, împins spre moarte în lac de propriul stăpân. Trecătorii au sunat imediat la 112

10 May 2026, 14:20 (actualizat 10 May 2026, 14:59)

Scene greu de privit într-un parc din Capitală. Bucureştenii care se plimbau prin parcul Tineretului spun că au văzut un bărbat care și-a aruncat câinele în lac, după care nu l-a mai lăsat să iasă, dând impresia că vrea să-l înece.

Îngroziți, oamenii au sunat la 112. Au intervenit polițiști de la Secția 14, care i-au luat câinele bărbatului și l-au predat Autorității pentru Supravegherea și Protecția Animalelor. Imaginile postate pe Facebook de ASPA arata cum bărbatul trage puternic de lesa câinelui, vizibil extenuat.

În vârstă de șapte luni, acesta e acum disponibil pentru adopție. Fostul stăpân a fost amendat de polițiști și s-a ales cu dosar penal.

Cruzimea la adresa animalelor se pedepsește conform legii.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite