Planuri pentru Calea Victoriei din București: O singură bandă pentru mașini și viteză redusă

11 April 2026, 21:19 (actualizat 13 April 2026, 15:50)

O singură bandă de circulație auto pe Calea Victoriei, iar viteza mașinilor să fie, aici, de cel mult 30 de kilometri pe oră. Iată propunerea primarului general al Bucureștiului. Ideea de a face din Calea Victoriei o arteră eminamente pietonală e de 12 ani. Specialiștii atrag atenția că o asemenea măsură ar îngreuna mai degrabă circulația pe alte artere. La fel de nemulțumiți sunt și șoferii. Singurii care se bucură sunt angajații teraselor de pe Calea Victoriei.

Dan Gheorghe, reporter TVR: Calea Victoriei pietonală, permanent. Iată o idee promovată de Primăria Capitalei încă de acum 12 ani, pe principiul că oamenii pot descoperi la pas, mai ușor, obiectivele culturale, istorice, dar și culinare, de pe această arteră emblematică. Evident, de-a lungul timpului șoferii s-au opus acestui proiect. Însă actualul primar al Capitalei propune o soluție de compromis. Pe Calea Victorie să fie o singură bandă de circulație pentru mașini, iar automobilele să aibă viteză redusă la cel mult 30 de kilometri pe oră.

Evident, șoferii, pietonii și angajații teraselor de pe Calea Victoriei privesc diferit această propunere. Deși, în esență, propunerea e fezabilă, experții atrag atenția că Bucureștiul e un talmeș-balmeș urbanistic.

Alexandru Panisoara, urbanist: Magheru este deja blocat. Deci se merge la fel că pe Calea Victoriei. În schimb Berzei-Buzești a fost într-adevăr, la momentul în care s-a făcut, o alternativă a acestor artere de circulație, chiar înainte de a închide la un moment dat Calea Victoriei, însă din păcate pe Berzei-Buzești există o linie de tramvai, ceea ce implică treceri de pietoni din 200 în 200 de metri și implicit asta afectează traficul auto.

Prin telefon, Bogdan Fezi, vicepreședinte Ordinul Arhitecților București: Planul Urbanistic General, cel care reglează toată organizarea Capitalei, deși ar fi trebuit schimbat după 10 ani, datează la ora actuală de 26 de ani.

Această propunere face parte din planul mai amplu al primarului general, legat de regenerarea urbană din centrul Capitalei.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite