Planuri pentru Calea Victoriei din București: O singură bandă pentru mașini și viteză redusă

O singură bandă de circulație auto pe Calea Victoriei, iar viteza mașinilor să fie, aici, de cel mult 30 de kilometri pe oră. Iată propunerea primarului general al Bucureștiului. Ideea de a face din Calea Victoriei o arteră eminamente pietonală e de 12 ani. Specialiștii atrag atenția că o asemenea măsură ar îngreuna mai degrabă circulația pe alte artere. La fel de nemulțumiți sunt și șoferii. Singurii care se bucură sunt angajații teraselor de pe Calea Victoriei.

Studiu: Majoritatea pietonilor traversează neregulamentar. Echipa Știrilor TVR a filmat oameni care își riscă așa viața

Șoselele sunt tot mai periculoase. Iar un studiu recent arată că vina aparține, deopotrivă, șoferilor și pietonilor. Și unii și alții încalcă regulile de siguranță rutieră și pietonală, potrivit unei analize a platformei KilometrulBine. Traversarea neregulamentară a străzii conduce în topul comportamentelor negative.

Ultima Oră

Cele mai citite