12 iunie, ziua în care a fost văruită prima trecere de pietoni din istorie

12 June 2025, 10:27

În anul 1934, pe 12 iunie, la Londra se văruia prima trecere de pietoni. Nu ni se spune câți pietoni au trecut pe acea trecere și nici câte mașini au respectat respectivul semn de circulație.

Ideea e că e prima data când pietonii erau luați în serios. E drept că mașini nu erau prea multe în acea perioadă, dar se pare că circulau îndeajuns de multe, fapt care le-a atras atenția autorităților care au hotărât să aibă un pic de grija față de traversatorii de străzi.

Șoferii erau mult prea mândri că posedă automobile că să le pese că pe străduțe mai circulă și oameni sau… diverse alte animale.

S-a văzut astfel cum a ajuns bietul pieton să fie un personaj secundar în ecuația traficului, în ciuda faptului că e clar ca lumina farurilor ca mașină a fost inventată de un pieton.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite