Mai mulți șoferi din Prahova și Argeș, neatenți la noile treceri de pietoni, au zburat cu mașinile peste ele. Zebrele din asfalt sunt mai înalte și, deși unele erau semnalizate corespunzător, mulți nu au încetinit. Măsura construirii lor în acest mod a fost luată din cauza numărului mare de accidente rutiere.