Armistițiul dintre Israel și Hezbollah se destramă: atacurile continuă, iar Libanul acuză o invazie în sudul țării
Israelul și gruparea Hezbollah au continuat să se atace reciproc, în ciuda armistițiului anunțat acum trei săptămâni de președintele Trump. Forțele israeliene afirmă că în doar 24 de ore au distrus peste 85 de obiective de infrastructură folosite de teroriști – depozite de muniție, puncte militare și spații de unde erau lansate rachete asupra Israelului.
De partea cealaltă, teroriștii susțin că au trimis drone în nordul statului vecin. Autoritățile de la Beirut spun că în total, pe teritoriul Libanului au fost uciși aproximativ 40 de oameni, mulți dintre ei civili și copii.
Oficialii libanezi acuză militarii israelieni că de fapt ocupă sudul țării și că, sub pretextul anihilării grupării teroriste Hezbollah, au lansat o invazie în care rad de pe fața pământului localități întregi, pentru ca libanezii refugiați să nu mai aibă cum să se întoarcă la casele lor.

