Iranul cere SUA “să adopte o abordare rezonabilă” şi să-şi abandoneze “cerinţele excesive”
Iranul a cerut luni SUA “să adopte o abordare rezonabilă” şi să-şi abandoneze “cerinţele excesive”, după ce a primit răspuns din partea Washingtonului la noile sale propuneri în cadrul negocierilor de pace între cele două ţări, relatează AFP.
“În acest stadiu, prioritatea noastră este de a pune capăt războiului. Nu putem ignora lecţiile trecutului. Am negociat în două rânduri aspectele nucleare şi simultan am fost atacaţi de către SUA”, a declarat purtătorul de cuvânt al Ministerului de Externe iranian, Esmaeil Baghaei.
Teheranul era angajat în discuţii cu Washingtonul privind programul nuclear iranian atunci când SUA şi Israelul au atacat Iranul la 28 februarie, la fel ca în iunie 2025, în timpul războiului de 12 zile.
O încetare fragilă a focului este în vigoare din 8 aprilie, după 40 de zile de bombardamente, dar negocierile sunt blocate.
Chiar dacă iranienii şi americanii au reluat dialogul prin intermediul Pakistanului, discuţiile care au avut loc la Islamabad în 11 aprilie s-au soldat cu un eşec.
În încercarea de a depăşi impasul, Teheranul a înaintat o nouă propunere Washingtonului, care a răspuns, a indicat duminică diplomaţia iraniană, adăugând că examinează acest răspuns.
“Cealaltă parte trebuie să se hotărască să adopte o abordare rezonabilă şi să abandoneze cerinţele excesive faţă de Iran”, a afirmat Esmaeil Baghaei în cursul unei conferinţe de presă luni.
Unul din principalele puncte nevralgice este controlul exercitat de Iran asupra Strâmtorii strategice Ormuz, practic blocată de la începutul războiului şi prin care tranzita până recent o cincime din hidrocarburile consumate la nivel mondial.
Preşedintele american Donald Trump a afirmat duminică că SUA vor escorta navele pentru a debloca această cale navigabilă. Armata americană va fi atacată dacă se va apropia de strâmtoare, a avertizat Teheranul.
“Americanii trebuie să înţeleagă că ei nu pot recurge la ameninţări şi la limbajul forţei împotriva naţiunii iraniene”, a afirmat Baghaei.
“Republica islamică Iran a demonstrat că ea se consideră drept gardianul şi protectorul Strâmtorii Ormuz”, a continuat diplomatul iranian, amintind că înainte de război această rută era “sigură şi securizată”.
Potrivit aceluiaşi purtător de cuvânt al MAE iranian, “comunitatea internaţională trebuie să tragă la răspundere SUA şi regimul sionist (Israelul) pentru provocarea de insecuritate pe această cale maritimă şi crearea unor probleme ale căror repercusiuni se resimt peste tot în lume”. Sursa: Agerpres

