EXCLUSIV | Alarmă ecologică: Microplasticele invadează Dunărea și Marea Neagră. Poluarea ajunge în peștii pe care îi consumăm

1 May 2026, 20:37 (actualizat 4 May 2026, 10:06)

Peste patru tone de plastic ajung zilnic în Marea Neagră, aduse de Dunăre. Studiile au evidențiat în ultimii ani că apa mării este tot mai poluată cu particule de plastic microscopice, care sunt înghițite de viețuitoarele acvatice, inclusiv de peștii pe care îi consumăm. Aceasta este concluzia investigației realizate de jurnaliștii de la BNT – Milen Atanasov și Biliana Boneva, împreună cu colegii lor de la Televiziunea Română, Alina Salanți și Ana-Maria Stancu.

În fiecare an, se adună pe Dunăre mii de tone de plastic, iar microparticulele invadează viața din mediile marine și ajung să afecteze sănătatea noastră.

Ana Maria Stancu – corespondent TVR: Microplasticele au pus stăpânire pe malul Canalului Dunăre-Marea Neagră și pe zona de plajă. Sunt foarte multe, mai multe decât ne așteptăm înainte să începem aceste verificări.

Alina Salanți – corespondent TVR: De regulă în aceste zone, primăvara se aduncă acest plastic, pentru că apele cresc. Șiretul aduce mizerie, cioturi.

În primele săptămâni ale anului, echipele noastre din Constanța și Galați au început ancheta jurnalistică. Au studiat documente și au stat de vorbă cu oameni de știință care cunosc bine situația din diferite sectoare ale Dunării și ale Mării Negre. Rezultatele studiilor sunt îngrijorătoare.

Ana Maria Stancu – corespondent TVR: Toate exemplarele de midii, rapane, șprot analizate de cercetători au prezentat microplastice în număr de 10 până la 40 de particule prezente în corpul acestor microorganisme marine, pe acestea le și consumăm și nu există un studiu clar care să ne arate dacă ne pun în pericol sănătatea.

Cercetătorii consideră că în cazul midiilor, 90 la sută dintre microplastice sunt fibre care provin de la plasele de pescuit și de la apele uzate deversate în Dunăre.

Ana Maria Stancu – corespondent TVR: Aceste microplastice ajung în organismul nostru pentru că reușesc să treacă de filtrele de epurare ale orașului. Nu există o soluție tehnică pentru a le stopa. Mai bine de jumătate din microorganisme provin de la hainele pe care le spălăm.

Filmările au fost făcute atât la Galati, Tulcea, la malul Marii Negre, pe canalul Dunăre-Marea Neagră, dar și în orașul bulgar Ruse. Au fost zile de muncă, de observare a mediului, de cercetare atentă a fenomenului, alături de oamenii de ştiinţă din cele două ţări.

Documentarul, realizat de Televiziunea Română și de cea bulgară de stat, va fi difuzat în luna iunie.

Ana Maria Stancu, corespondent TVR: Avem în comun Dunărea și Marea Neagră, sunt două elemente care ne aduc un plus de sănătate, dar care vedem acum au o nouă nouă specie, microplasticul.

Alina Salanți – corespondent TVR: Noi vrem să demonstrăm că dacă nu facem ceva acum va fi prea târziu.

Documentarul va fi prezentat și Comisiei Europene care ar putea căuta soluții pentru a opri acest fenomen, inclusiv prin schimbarea legislației în domeniul protecției mediului și conservării Dunării și a Deltei.

Producția acestei investigații este susținută printr-un grant acordat de Journalism Science Alliance.

Echipa proiectului:

Jurnaliști bulgari
Milen Atanasov, Biliana Boneva

Jurnaliști români
Alina Salanți, Ana-Maria Stancu

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite