35 de tone de petrol au ajuns în Dunăre, în zona unei localităţi din Serbia. Autoritățile sârbe susțin că nu există risc de poluare la intrarea în România

Administraţia Naţională ''Apele Române'' (ANAR) informează că o cantitate de 35 de tone de petrol s-a scurs în Dunăre, provenite de la o navă sub pavilion bulgăresc. Conform ultimelor informații primite de România de la partea sârbă, nu exista risc de poluare a Dunării la intrarea în țară.

Grindeanu: Bulgarii au început descărcarea barjelor sârbeşti blocate pe Dunăre

Este pericol pe Dunăre, în apropiere de oraşul Giurgiu, acolo unde trei barje sârbeşti încărcate cu tone de cărbune ard mocnit. Focul nu poate fi stins pentru că încărcătura ar fi distrusă dacă s-ar recurge la apă. Singura posibilitate de a pune capăt acestei situaţii este descărcarea cărbunilor pe alte barje. Ministrul Transporturilor, Sorin Grindeanu, susţine că operaţiunea a început deja, aşa cum l-au asigurat autorităţile bulgare.

Ultima Oră

Cele mai citite