Anchetă la Colegiul Medicilor după afirmațiile controversate ale unui ginecolog din Iași despre sarcină și post
Anchetă la Colegiului Medicilor după o postare controversată a unui medic ginecolog din Iași. Cristina Buzgar a spus, într-un clip pe o rețea de socializare, că mamele care rămân însărcinate în perioadele de post au șanse mai mari să piardă sarcina sau aă aibă complicații. Un activist pro-vaccinare a reacționat și a depus mai multe plângeri împotriva cadrului medical.
dr. CRISTINA BUZGAR, medic specialist Obstetrică-Ginecologie: Am observat, statistic vorbind, că în perioada posturilor, copiii concepuți în perioada posturilor, de exemplu concepuți în perioada Posturilor Crăciunului, în care mamele află în perioada postului sau imediat după post că au rămas însărcinate am observat că incidență mult mai multe sarcini oprite în evoluție sau mult mai multe sarcini care pe parcurs dezvoltă fie anomalii, fie boli.
La scurt timp de la apariția filmării, postarea a fost ștearsă. Nu înainte, însă, de a stârni controverse.
Prin telefon, OVIDIU COVACIU – activist pro-vaccinare: Înțeleg că a avut impulsul de a da un sfat, însă este foarte departe de a fi rezonabil sfatul când te adresezi unor persoane deja vulnerabile psihic, mamele care au pierdut deja o sarcină, care se învinovățesc, care deja se întreabă unde au greșit.
Afirmațiile din postare, dar și un schimb ulterior de mesaje, l-au determinat pe activistul Ovidiu Covaciu să depună plângeri la Colegiul Medicilor, la spitalul privat din Iași, cu care colaborează doctorița, dar și la Societatea Română de Obstetrică și Ginecologie.
Reprezentanți ai Colegiului Medicilor din România au precizat că se delimitează ferm de orice informație sau afirmație care nu are la bază dovezi științifice solide.
dr. LIVIU OPREA – președintele Colegiului Medicilor Iași: Considerăm că acele materiale au suficiente elemente care să ne conducă cu gândul că au fost încălcări semnificative ale unor articole din codul deontologic.
Contactată telefonic de reporterii TVR, doctorița a refuzat să comenteze situația. Ulterior, a trimis un punct de vedere în care susține că: “Acum realizez că primul meu gând, acela de a face bine, a fost neinspirat pus în practică. Menționez că informația transmisă nu poate fi asociată cu activitatea mea medicală și că rămân în continuare un medic dedicat profesiei și care respectă codul deontologic.”
Medicul riscă sancțiuni severe, inclusiv limitarea dreptului de a profesa.

