Un medic iranian a ales să profeseze în România şi să aducă la noi în ţară, cu ani în urmă, o specializare care dă şanse la viaţă copiilor nenăscuţi - medicina materno-fetală. Medicul operează bebeluşii cu probleme înainte de a se naşte, iar unele intervenţii au reprezentat premiere pentru România. Datorita operaţiilor intrauterine realizate de el, s-au născut peste 300 de copii sănătoşi.
Hadi Rahimian este unul dintre puținii medici specialiști în chirurgie fetală din România și cel care, de-a lungul anilor, a inițiat și dus la capăt mai multe premiere medicale pentru țara noastră, în materie de afecțiuni și malformații congenitale tratate înainte de naștere. Părinți din toată țara îl caută, în speranța unei șanse la o viață normală pentru copilul lor nenăscut, încă.
La Spitalul Județean din Botoșani, o secție de pediatrie a fost închisă din lipsă de medici. La Orşova nu există niciun neonatolog, iar naşterile sunt direcţionate în alte orașe. Multe spitale din ţară se confruntă cu deficit de personal medical, mai ales în orașele mici. Cu sprijinul universităților, ministrul Educației a anunțat un plan pe cinci ani care să rezolve situația.
În timp ce cazurile de coronavirus și restricțiile se înăspresc în mai toată lumea, o fotografie postată de un ginecolog din Dubai a devenit virală și a fost catalogată imaginea speranței.