Sindicatul Național al Comunelor și Orașelor din România a reclamat Guvernul României la Consiliul Europei
Sindicatul Național al Comunelor și Orașelor din România a sesizat Consiliul Europei cu privire la încălcarea de către Guvern a Cartei Europene a Autonomiei Locale și a Cartei Sociale Europene. Sindicatele sunt nemulțumite față de reducerea personalului din primării, cât și față de remunerarea în funcție de veniturile instituțiilor.
Sindicaliștii comunelor și orașelor susțin că s-a ajuns în situația în care unele primării sunt obligate să aibă doar 6 angajați, deși legea prevede minimum 10.
Prin telefon, Dan Cârlan, președinte, Sindicatul Național SCOR: S-a ajuns ca săptămâna trecută, prefecții să comunice complet abuziv câtorva zeci de primării din țară, un număr de 6 posturi. Cu 6 posturi, dacă dăm primarul, viceprimarul și secretar general, rămân trei oameni. Nu poate funcționa o primărie în condiții normale.
Totodată, reprezentanții funcționarilor publici au reclamat și așa zisa “segregare salarială”.
Prin telefon, Dan Cârlan, președinte, Sindicatul Național SCOR: E o grilă de salarizare care nu ține cont de intensitatatea muncii, de nivelul studiilor, de calitatea muncii, de niciun criteriu obiectiv legat de muncă. Ține cont doar de faptul dacă comuna respectivă este săracă sau mai puțin săracă.
Dragoș Porojnicu, reporter TVR: Am cerut reprezentanților Guvernului un punct de vedere, însă până la această oră nu am primit niciun răspuns.
Specialiștii în administrație publică susțin că demersul sindicatelor, deși este îndreptățit, nu poate produce niciun efect.
Dragoș Dincă, profesor SNSPA: Carta europeană a autonomiei locale este ratificată prin lege în România, dar nu există sancțiuni. Există mai degrabă, dacă vreți, sancțiuni la nivelul încălcării democrației în România. Nu există sancțiuni asupra unei instituții, de tipul aplicăm o amendă sau pedepsim pe cineva.
Până pe 12 aprilie, primăriile au obligația să taie 30% din posturi, dintre care 20% ocupate. În caz contrar, nu mai primesc bani din cotele defalcate, de la Guvern. Suplimentar, mai trebuie pusă în aplicare și legea care prevedea comasarea instituțiilor publice cu mai puțin de 50 de posturi.

