Un bărbat din Iași a fost ucis de forțele de ordine, după ce a tras mai multe focuri de armă spre polițiști
Un bărbat din Iași, care a tras mai multe focuri de armă asupra agenților sesizați de soția acestua, a fost ucis de polițiști.
Joi, la ora 21.14, polițiști din cadrul Secției de Poliție Rurală Bicaz au fost sesizați, prin apel 112, de către o femeie, în vârstă de 58 de ani, din localitatea Hangu, cu privire la faptul că ginerele acesteia, un bărbat, în vârstă de 37 de ani, a adresat amenințări de natură a le pune în pericol viața, atât ei, cât și soțului și fiicei acesteia, dacă soția acestuia și cei trei copii minori nu revin la locuința de domiciliu.
În urma verificărilor efectuate de polițiști a rezultat faptul că bărbatul este deținător legal de arme de vânătoare.
Polițiștii împreună cu luptători din cadrul Serviciului Acțiuni Speciale Neamț au intervenit în localitatea Hangu, la imobilul bărbatului, pentru a-i aduce la cunoștință dispozițiile ordinelor de protecție provizorii, pătrunzând în curtea imobilului bărbatului.
În momentul în care aceștia au solicitat deschiderea ușii imobilului, împreună cu somația legală, bărbatul de 37 de ani ar fi executat mai multe focuri de armă asupra luptătorilor S.A.S. Neamț.
Luptătorii au răspuns cu foc de armă asupra bărbatului, acesta fiind rănit. La fața locului au fost solicitate echipaje medicale de specialitate, dar bărbatul a fost declarat decedat.

