O nouă înșelătorie: Falși angajați ANAF le promit antreprenorilor restituirea unor sume
Atenție sporită la apelurile telefonice pe care le primiți! O nouă metodă de înșelătorie face victime în țara noastră, iar cei vizați sunt antreprenorii. Mulți se plâng că au primit telefoane din partea unor presupuși angajați ai ANAF, care le-ar fi spus că urmează să primească sume importante din partea statului, în conturi pe care să le alimenteze cu anumite fonduri. Cine a făcut-o a rămas fără bani.
Biliana Liubimirescu este antreprenoare și spune că a fost sunată de falșii inspectori de la ANAF.
Din fericire, contabila firmei și-a dat seama că este vorba despre o tentativă de fraudare și a sfătuit-o să nu facă așa cum i se spusese.
Al doilea apel a venit din partea unui așa-zis angajat al unei bănci, care urma să o sfătuiască să deschidă un cont în care să primească banii, dar nu înainte ca antreprenoarea să pună bani în contul respectiv. Consultanții fiscali le atrag atenția oamenilor de afaceri că ANAF nu anunță în acest fel datorii sau restituiri de sume.
Și reprezentanții băncilor dar și polițiștii recomandă verificarea informațiilor din surse sigure.
Antreprenorii care au primit astfel de apeluri telefonice au declarat că în cele mai multe cazuri vocea de la celălalt capăt al firului avea accent moldovenesc și cunoștea foarte multe detalii despre firmele lor.

