PNL: PSD și AUR au ales calea greșită pentru România. Adâncesc împreună criza politică, iar economia va fi grav afectată. PNL nu va mai face nicio alianță cu PSD
Partidul Național Liberal a reacționat vehement după ce PSD și AUR au depus împreună moțiunea de cenzură împotriva guvernului Bolojan. Liberalii acuză cele două formațiuni că pun în pericol atât stabilitatea politică, cât și echilibrul economic al României.
„PSD a ales astăzi o cale profund greșită și nocivă pentru România“, se arată în comunicatul PNL, care califică mișcarea drept un „semnal de iresponsabilitate” transmis atât românilor, cât și partenerilor externi ai țării.
Liberalii acuză că înțelegerea dintre cele două partide lovește direct în reformele vizând reducerea privilegiilor și a cheltuielilor către grupurile de interese.
Mai mult, avertizează că această alianță va agrava instabilitatea: „PSD și AUR adâncesc împreună criza politică, iar acest lucru înseamnă risc de creștere a șomajului, risc de scădere economică, dobânzi mai mari pentru împrumuturile necesare țării.”
PNL atrage atenția și asupra consecințelor economice imediate, subliniind că „economia va fi afectată grav” și că „semnalele de pe bursă sunt deja vizibile.”
„Ambele partide și-au mințit electoratele, și-au mințit partenerii și i-au mințit pe români. Niciunul dintre ele nu vine cu soluții – doar cu politica demolării” – se mai arată în comunicat.
PNL anunță o rupere clară față de fostul partener de guvernare: „PNL nu va mai face nicio alianță cu PSD și va lupta până la capăt pentru valorile și reformele pe care le-a promovat în Guvernul României.”
Liberalii își reafirmă sprijinul pentru guvernul condus de Ilie Bolojan, pe care îl descriu drept „un guvern serios, ancorat în valorile europene și transatlantice, capabil să ducă reformele până la capăt.”
PNL face un apel direct către parlamentarii pro-europeni din PSD, cărora PNL le transmite un avertisment ferm: „Nu vă puteți numi pro-europeni și vota în același timp alături de AUR împotriva unui guvern care apără tocmai aceste valori. Acest vot vă definește.“
La numai o zi după ce și-au anunțat colaborarea pentru dărâmarea guvernului Bolojan, AUR și PSD au depus moțiunea de cenzură “STOP Planului Bolojan de distrugere a economiei, de sărăcire a populației și de vânzare frauduloasă a averii statului!”
Au strâns 253 de semnături, mai multe decât minimul necesar, pentru că li s-au alăturat și parlamentarii de la grupul PACE.
Inițiatorii acuză cabinetul Bolojan de distrugerea economiei naționale, sărăcirea populației și vânzarea frauduloasă a averii statului.
Moțiunea va fi citită miercuri, 29 aprilie, în plenul comun, și va fi supusă votului pe 5 mai.

